Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
2. júl. 2022Berta
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ryan Martin Bradshaw, 14-ročný virtuóz
Ryan Martin Bradshaw, 14-ročný virtuóz
17.02.2021 13:26 Kultúra
Má iba 14 rokov, je sólistom Slovenského symfonického orchestra a pozná ho už takmer celý svet
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
17.02.2021 13:26 Kultúra

Má iba 14 rokov, je sólistom Slovenského symfonického orchestra a pozná ho už takmer celý svetBRATISLAVA - Vedeli ste, že Slovensko má úžasného virtuóza? Mladý chlapec má len 14 rokov a už je z neho úspešný klavirista, ktorý obletel so svojim talentom takmer celý svet.


Generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník a šéfdirigent Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu Ondrej Lenárd, dnes odovzdali dekrét rezidenčného sólistu Symfonického orchestra na sezónu 2021/2022 mladému talentovanému klaviristovi

 

 

Kto je nový sólista Slovenskécho orchestra?


Nadaný klavirista Ryan Martin Bradshaw má len 14 rokov a austrálsko-slovenský pôvod, žije v Bratislave. Navštevuje tu Britskú medzinárodnú školu. Klavíru sa venuje od 6 rokov a od roku 2016 je žiakom viedenskej Universität für Musik und darstellende Kunst v triede pre mimoriadne nadané deti.

 

 

Ako jediný študent klavírneho oddelenia získal možnosť hrať pre Marthu Argerich, jednu z najvýznamnejších klaviristiek 20. storočia.

V novembri minulého roka sa ako sólista predstavil v Bratislave so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu. Koncert v priamom prenose vysielalo Rádio Devín a zaznamenala ho aj televízia.

 


„Som šťastný a zároveň hrdý, že môžeme vymenovať Ryana Martina za rezidenčného sólistu. Jeho výkony svedčia o tom, že ho môžeme nazvať hotovým umelcom s predpokladom, že ešte bude umelecky rásť. Je pre nás radosť a šťastie hrať a nahrávať s týmto dnes už zrelým umelcom a držíme mu palce,“ povedal šéfdirigent orchestra Ondrej Lenárd.

Úspechy mladého sólistu

 

Ryan Martin Bradshaw je laureátom 16 medzinárodných klavírnych súťaží. V roku 2019 získal cenu Zlatý Luskáčik v medzinárodnej televíznej súťaži Luskáčik v Moskve, dostal aj špeciálnu cenu Moskovského Čajkovského konzervatória zúčastniť sa ich série koncertov.

 

 

V rovnakom roku získal aj prvú cenu na Chopinovej súťaži v poľskej Szafarnii, na súťaži Vladimira Kraineva v Moskve a v dánskom Aarhuse získal až 3 ocenenia aj cenu publika. Z ďalších súťaží treba spomenúť medzinárodnú klavírnu súťaž Franza Liszta vo Weimare, súťaž Bélu Bartóka v Grazi, medzinárodnú klavírnu súťaž v Enschede Holandsko, Young virtuoso v Sofii, Young Virtuosi v Záhrebe, Mihaela Ursuleasa v Bukurešti, súťaž Petra Toperczera v Košiciach, Mozartovu súťaž v Brne, Henle Verlag v Nemecku a. tak ďalej.

 


Od 8 rokov zbiera skúsenosti v hre s orchestrom

 

Dvakrát účinkoval s Ruskou filharmóniou pod vedením Vladimira Spivakova. Hral vo významných koncertných sálach ako Veľká Čajkovského sála v Moskve, Svetlanovská sála v Medzinárodnom Dome hudby v Moskve, v Brahmsovej sále v Musikverein vo Viedni, v Salzburskom Mozarteu, vo Weimarskej sále, v Slovenskej filharmónii a pod. Zúčastnil sa na mnohých medzinárodných festivaloch ako Mozartov festival v Roverette, Copenhagen Summer Festival, Philadelphia Summer Festival, Medzinárodný festival priateľov hudby v Moskve, či Bratislavské hudobné slávnosti.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  reprofoto YouTubeNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok