Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
3. dec. 2021Oldrich
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Maďarská ministerka spravodlivosti Judit Vargová.
Maďarská ministerka spravodlivosti Judit Vargová.
09.09.2021 08:33 Zahraničie
Maďarsko podporilo Poľsko a odsúdilo "nehorázne útoky Bruselu"
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
09.09.2021 08:33 Zahraničie

Maďarsko podporilo Poľsko a odsúdilo "nehorázne útoky Bruselu"BUDAPEŠŤ - Dôvodom sporu je sporná reforma justície, ktorá ohrozuje nezávislosť poľských sudcov.


Maďarská vláda sa rozhodla prijať uznesenie na podporu Poľska a "odsúdiť nehorázne útoky Bruselu", oznámila v stredu večer maďarská ministerka spravodlivosti Judit Vargová.

 

Brusel zasahuje do suverenity Poľska

Podľa agentúry MTI Vargová na na sociálnej sieti Facebook napísala, že Európska komisia podnikla "tvrdý útok na Poľsko, ktorý bezprecedentne zasahuje do výkonu spravodlivosti a legislatívy suverénneho členského štátu". Tento postup označila za "šokujúci" a "neprijateľný".

 

Vargová uviedla, že poľská vláda naznačila svoj úmysel zrušiť sporné nariadenie týkajúce sa disciplinárneho senátu poľského najvyššieho súdu, ale Európska komisia "ignorovala poľský sľub a spochybnila záväzok poľskej vlády a iniciovala finančné sankcie".

 

"Plne podporujeme Poľsko a prejavujeme solidaritu s našimi poľskými priateľmi," napísala Vargová s tým, že "zvážime spôsoby podpory Varšavy v európskych súdnych konaniach". Dodala, že "súdnictvo žiadneho členského štátu sa nesmie stať obeťou úsilia budovania impéria v Bruseli".

 

Sporná reforma justície

Poľská vláda v utorok kriticky reagovala na Európsku komisiu, ktorá sa rozhodla požiadať Súdny dvor EÚ o uloženie finančných sankcií voči Varšave pre reformu poľskej justície.

 

"Európska komisia nezákonne blokuje finančné prostriedky pre Poľsko a žiada sankcie. Ide o agresívne činy," napísal na sociálnej sieti Twitter štátny tajomník poľského ministerstva spravodlivosti Sebastian Kaleta. Dodal, že ide o "nezákonný útok".

 

Európska komisia (EK) v utorok prijala dve samostatné rozhodnutia, ktoré sa týkajú rozhodnutí Súdneho dvora EÚ a podľa ktorých opatrenia poľských orgánov naďalej narúšajú fungovanie poľského justičného systému.

 

Ohrozená je nezávislosť sudcov

Po prvé sa eurokomisia rozhodla požiadať Súdny dvor EÚ o uloženie finančných sankcií voči Poľsku s cieľom zabezpečiť súlad s nariadením súdnej inštancie Únie o predbežných opatreniach požadovaným podľa článku 279 Zmluvy o fungovaní EÚ (ZFEÚ) zo 14. júla 2021.

 

Príkaz pre Varšavu sa týka fungovania disciplinárneho senátu poľského najvyššieho súdu a pozastavenia platnosti ďalších ustanovení poľského práva, ktoré majú vplyv na nezávislosť sudcov. EK žiada Súdny dvor EÚ, aby Poľsku uložil denné penále, pokiaľ sa opatrenia uložené nariadením súdu nebudú vykonávať v plnom rozsahu.

 

Po druhé sa EK v rámci právneho konania rozhodla zaslať Poľsku formálnu výzvu, pretože neprijalo opatrenia potrebné na úplné dodržanie rozsudku Súdneho dvora EÚ z 15. júla 2021, v ktorom sa konštatuje, že poľské právo týkajúce sa disciplinárneho režimu voči sudcom nie je zlučiteľné s právom EÚ.

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky KZ

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok