Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
4. dec. 2020Barbora
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Prezident Slovenskej asociácie malých a stredných podnikov Vladimír Sirotka
Prezident Slovenskej asociácie malých a stredných podnikov Vladimír Sirotka
22.09.2013 10:44 Domov
Malé podniky majú problém zamestnať mladých pre nedostatok skúseností
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
22.09.2013 10:44 Domov

Malé podniky majú problém zamestnať mladých pre nedostatok skúsenostíBRATISLAVA - Problém nájsť vhodných zamestnancov spomedzi mladých majú najmä menšie spoločnosti.


Nedostatok praktických skúseností, problémy so špecifickými nárokmi na pracovníka, ale aj nedostatočná pripravenosť potenciálnych zamestnancov prevziať svoju funkciu. To sú hlavné prekážky, ktoré vidia firmy pri zamestnávaní mladých ľudí.

Problém nájsť vhodných zamestnancov spomedzi mladých majú najmä menšie spoločnosti. Ich požiadavky na zamestnancov bývajú totiž niekedy špecifické a pracovník tak musí disponovať viacerými zručnosťami.

"Čo sa týka skúseností, možno spomenúť niektoré problémy zamestnania mladých. Medzi ne patria napríklad špecifické nároky na pracovníka v malom podniku. Malý podnik nemá dostatočne veľké portfólio zamestnancov, a preto smeruje požiadavky na kvalifikáciu zamestnancov na univerzálnejších pracovníkov," uviedol pre TASR prezident Slovenskej asociácie malých podnikov (SAMP) Vladimír Sirotka.

Pod "univerzálnymi" pracovníkmi myslí najmä ekonómov, ktorí ovládajú aj účtovníctvo, ďalej ľudí, ktorí dokážu robiť účtovníka, mzdára aj personalistu naraz. Platí to však aj pre pracovné miesto, na ktorom zamestnanec zastáva pozíciu technika aj ekonóma.

"Prejavuje sa aj nedostatočná pripravenosť mladého absolventa na riešenie bežnej dennej praxe ako telefonický a písomný styk, komunikácia, poznanie prostredia zamestnávateľa, sídiel inštitúcií, úradov, spôsobov vybavovania agendy a podobne," pokračoval Sirotka. Podľa jeho slov je to následok nedostatku praxe. "Absolvent totiž pociťuje počas štúdia malý priestor na získanie odbornej praxe. Ponuka sa profiluje skôr na brigádnické nenáročné práce, často manuálne v obchode, výrobe a remeslách," doplnil prezident SAMP.

Malé podniky neraz nemajú personálne vybavenie na zaškolenie pracovníkov. Preto radšej volia externých dodávateľov niektorých služieb, a to aj na úkor zamestnanosti. "V sektore obchodu a služieb sa prejavuje problém vo vzťahu profilácia absolventa školy verzus profesijná orientácia zamestnávateľov. V remeselných činnostiach je to nedostatok manuálnych zručností absolventov," dodal Sirotka.reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok