Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
16. jan. 2021Kristína
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Osobitý maliar a úspešný ilustrátor Marek Ormandík má 50 rokov
Osobitý maliar a úspešný ilustrátor Marek Ormandík má 50 rokov
18.12.2018 13:47 Kultúra
Maliar a úspešný ilustrátor Marek Ormandík oslavuje 50 rokov
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
18.12.2018 13:47 Kultúra

Maliar a úspešný ilustrátor Marek Ormandík oslavuje 50 rokovBratislava- Marek Ormandík, maliar, grafik, ilustrátor a v poslednej dobe i sochár, ktorého expresívne až provokatívne diela sa stali súčasťou mnohých kníh, bude mať v stredu 19. decembra 50 rokov.


S obrazmi Mareka Ormandíka sa milovníci výtvarného umenia stretávajú nielen v galériách na Slovensku a vo svete. Svoje sugestívne výtvarné videnie sveta totiž spojil aj s originálnymi textami Milana Lasicu, z čoho vznikla v roku 2008 zaujímavá kniha Milanchólia. V knihe Tri kostoly z roku 2009 zasa tvoria Ormandíkove kresby symbiózu s textami nielen Lasicu, ale aj spisovateľov Tomáša Janovica a Pavla Vilikovského.

Ormandíkove kresby ilustrujú aj dielo starovekého perzského filozofa, matematika a básnika Omara Chajjáma s názvom Túžba je vták, čo nie je v tvojej sieti (2006). Knihu tvorí 300 štvorverší, ktoré do slovenčiny prebásnil Ľubomír Feldek.

 

Ilustrácie Mareka Ormandíka zdobia aj slovenské vydanie Danteho Božskej komédie z roku 2007, ktorú do slovenčiny preložili Viliam Turčány a Jozef Felix.

Originálny výtvarník spolupracuje aj s viacerými hudobníkmi, pre ktorých výtvarne spracováva obaly a dizajn CD nosičov. Vytvoril aj sériu plagátov pre Slovenské národné divadlo (SND) či bratislavské divadlo Štúdio L+S.

Marek Ormandík sa narodil 19. decembra 1968 v Bratislave. Koreňmi je spojený aj s Kremnicou, kde vyrastal v rodine výtvarníkov sochára Milana Ormandíka a fotografky Aleny Markovej. V malebnom mestečku, známom stredovekou baníckou tradíciou, ukončil v rokoch 1975-1983 aj základnú školu. Následne sa vrátil do rodného mesta, kde v rokoch 1983-1987 absolvoval štúdium propagačnej grafiky na Strednej umelecko-priemyselnej škole (SUPŠ). Po jej skončení pokračoval v rokoch 1987-1993 v štúdiu na bratislavskej Vysokej škole výtvarných umení (VŠVU). Jeho vyučujúcimi boli významní výtvarníci Ján Lebiš, Igor Rumanský a Dušan Kállay.

 

Na expresívno-sugestívnych zväčša figuratívnych obrazoch Mareka Ormandíka dominujú kľačiace, modliace, alebo aj na kríži visiace, abstraktnými líniami deformované postavy. S obrazmi plnými rýchlych až nervných zásahov štetca sa diváci nestretli len v slovenských galériách, ale aj vo výstavných sieňach v Česku, Rusku, Slovinsku, Francúzsku, Nórsku, Taliansku, Poľsku, Nemecku, Chorvátsku, Srbsku, Bielorusku a Rakúsku.

 

Svojský maliar, grafik, ilustrátor a sochár Marek Ormandík rád vystavuje svoje diela spoločne s dielami svojho otca sochára Milana Ormandíka, svojho syna výtvarníka Michala Ormandíka, a tiež s prácami svojej manželky, textilnej výtvarníčky Renáty Ormandíkovej.

 

Dielo milovníka Paríža Mareka Ormandíka sa dočkalo aj mnohých ocenení. Na svojom konte má šesť cien v súťaži o najkrajšiu knihu Slovenska. V roku 1995 ocenili v Martine jeho dielo Hlavnou cenou za ilustráciu. V roku 2006 získal Aurela - cenu za najlepší CD obal. Je tiež držiteľom Ceny Martina Benku z roku 2008 a Krištáľového krídla v kategórii výtvarné umenie za rok 2010.

Z medzinárodných cien, ktoré umelec získal, možno spomenúť Hlavnú cenu za maľbu Mandrač 94, ktorú získal v chorvátskej Opatiji, cenu Meulensteen art award z roku 2007 a prvú špeciálnu cenu poroty - Premio internationale d‘arte San Crispino z roku 2009.

 

 

 reklama


Zdroj: P.B.Netky.sk/TASR

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok