Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
7. aug. 2020Štefánia
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
07.10.2010 11:22 Kultúra
Maliar Cyril Uhnák prezentuje Cestu krásy v bratislavskom Michalskom dvore
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
07.10.2010 11:22 Kultúra

Maliar Cyril Uhnák prezentuje Cestu krásy v bratislavskom Michalskom dvoreMaliar Cyril Uhnák prezentuje Cestu krásy v bratislavskom Michalskom dvore - Kultúra Novú maliarsku tvorbu predstavuje Cyril Uhnák v bratislavskej galérii Michalský dvor pod názvom Via Pulchritudinis Cesta krásy. Je autorovým príspevkom k Roku kresťanskej


Novú maliarsku tvorbu predstavuje Cyril Uhnák v bratislavskej galérii Michalský dvor pod názvom Via Pulchritudinis Cesta krásy. Je autorovým príspevkom k Roku kresťanskej kultúry na Slovensku 2010 a potrvá do 3. novembra.
      V krajine vrchov hľadám svoj pokoj, Pod Tvojou ochranou, Kde padajú hviezdy?, Apoteóza, Te Deum Marcela Dupré, cykly Levočské svetlo Majstra Pavla, Klaniam sa výškam, ktorým spievam a ďalšie diela sú tohtoročnou tvorbou. Medzi 45 obrazmi je niekoľko starších - Klarisky, Passau, Železné vráta, Rozháňa víchor mračná oceľové. Jedinou maľbou na dreve je závesný obraz Neruš jej krásu, vravím svetu. Niektoré diela Uhnák pomenoval citáciami veršov básnika Svetloslava Veigla z knihy Keď anjel v tebe zaspieva.
      "Autor doslova animuje maľbami a kresbami – hľadanie svetla a formy. Je to odkaz baroka pre súčasnosť. Barok predbehol svoju dobu, pred 300 rokmi radikálne vstúpil do kanóna renesančnej aj manieristickej krásy," uviedol na vernisáži v stredu večer (6.10.) kurátor výstavy Marián Paukov. Podľa neho mystérium tajomného priestoru gotických interiérov a exteriérov je ďalšou podobou maliara, kde sa snaží prechádzať od realizmu k abstrakcii v duchovnom zmysle. Inštalačne, ironicky, ale decentne sa autor vyrovnal s relatívne iným žánrom – figurálnou témou (Judita, Rebeka, Zuzana). Forma prechádza do obsahových náznakov. Tam je sila vystavujúceho, že mu nejde o polopatizmus žiadaný celebritami.
      Cyril Uhnák sa narodil v Čajkove (1959). Po absolvovaní Slovenskej technickej univerzity pracoval v kamenárskej dielni Ústredia umeleckých remesiel v Bratislave. Maľovanie bolo jeho veľkou záľubou už v chlapčenskom veku. Od roku 1993 pôsobí ako maliar v slobodnom povolaní. Okrem slovenských miest svoje diela vystavoval v Nemecku, USA, Thajsku či Španielsku.

Zdroj: TASRreklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok