Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
29. jan. 2022Gašpar
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Manželia Adela a Viktor Vinczeovci.
Manželia Adela a Viktor Vinczeovci.
30.11.2021 09:09 Osobnosti
Manželia Vinczeovci už rok prenajímajú byt bezdomovcovi. Zmenili mu tak život o 360 stupňov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
30.11.2021 09:09 Osobnosti

Manželia Vinczeovci už rok prenajímajú byt bezdomovcovi. Zmenili mu tak život o 360 stupňovBRATISLAVA – Známe tváre televíznych obrazoviek sa rozhodli ponúknuť strechu nad hlavou osobe, ktorá prišla o domov. Ako zhodnotila Adela po roku tento čin?


Adela pravidelne spovedá osobnosti z rôznych oblastí. Projekt, o ktorom sa dozvedala práve v jednom z nich, ju natoľko inšpiroval, že sa rozhodla spolu s manželom Viktorom do neho zapojiť. Informoval o tom portál Dobrenoviny.sk

 

Ostrieľaná moderátorka v rozhovore diskutovala so Sandrou Pazman Tordovou z občianskeho združenia Proti prúdu, ktoré sa snaží pomáhať ľuďom bez domova

 

Iniciatíva Vinczeovcov natoľko oslovila, že sa rozhodli prenajať byt človeku bez domova. Ako najnovšie priblížila Adela v podcaste pre Vagus, spočiatku mala mierne obavy, ako to celé dopadne. S osobou však strávila niekoľko hodín, kde jej nájomca priblížil svoje okolnosti, pre ktoré prišiel o strechu nad hlavou, ako aj ťažký život na ulici. 

 

 

„Treba mať úctu k tým všetkým traumám, ktoré ten človek zažil. Aj ja som si dala s naším človekom jedno popoludnie, kde som o ňom chcela zistiť čo najviac. Keď mi to porozprával, tak som sa začala na to pozerať inak,“ priblížila Adela.

 

Doplnila, že nájomca platí oveľa nižšiu sumu, za akú sa bežne byty prenajímajú. Cieľom je, aby sa osoba postupom času dokázala zaradiť do bežného kolobehu, našla si prácu, začala zodpovedne pristupovať k povinnostiamzáväzkom za bývanie.

 

Manželia byt prenajali zatiaľ na tri roky, obaja však veria, že zmluvu predĺžia. Adela tiež zdôraznila, že dôležité je, aby takáto osoba vydržala čo najdlhšie

 

 

Zároveň sa nemá ocitať pod tlakom a mať pocit, že ho môže prenajímateľ kedykoľvek vyhodiť. „Netreba však mať egoistické očakávania – my sme ti dali byt, tak chceme vidieť výsledky,“ objasnila Adela. Zhodnotila, že po roku sa výrazne zlepšil nájomcov zdravotný stav.

 

Občianske združenie Proti prúdu sa inšpirovalo projektom Housing First, ktorý je veľmi úspešný vo Fínsku. Takýmto spôsobom sa im darí znižovať počet ľudí na ulici. Projekt sa opiera o to, že človek dokáže začať odznova až vtedy, keď má vyriešenú základnú potrebu, ktorou je práve bývanie

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Katarína Žáková, Dobrenoviny.sk

Foto:  Instagram/Viktor VinczeNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok