Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
1. mar. 2021Albín
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Odstraňovanie škôd po marcovej veternej kalamite vo Vysokých Tatrách
Odstraňovanie škôd po marcovej veternej kalamite vo Vysokých Tatrách
10.03.2017 16:04 Domov
Marcovú veternú kalamitu v tatrách budú odstraňovať dva mesiace
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
10.03.2017 16:04 Domov

Marcovú veternú kalamitu v tatrách budú odstraňovať dva mesiaceTATRANSKÁ JAVORINA – Odstraňovanie škôd po marcovej veternej kalamite vo Vysokých Tatrách, ktorá zničila takmer 10-tisíc stromov, najmä v obvodoch Podspády a Tatranská Javorina, potrvá lesníkom zhruba dva mesiace. Pri obnove oblasti si kladú za cieľ najmä rôznorodosť výsadby, aby bol nový vysadený les druhovo i vekovo pestrý, rovnako chcú zabrániť aj šíreniu lykožrúta.


Uviedla to dnes ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná pri kontrole na mieste kalamity v ústí Javorovej doliny. Lesníci počas niekoľkých rokov plánujú vysadiť takmer 34-tisíc stromov, najviac z nich bude jedlí a bukov.

Ako dnes informoval riaditeľ Štátnych lesov Tatranského národného parku (TANAP) Peter Líška, lesníci postupujú pri prácach v súlade s ochranou prírody a s pomocou šetrných technológií, ako sú lesné lanovky, ľahké kolesové traktory, či kone. Odstraňovať kalamitné drevo plánujú na ploche 21,14 hektárov. „Pri obnove budeme v prvých rokoch využívať prirodzenú obnovu územia v kombinácií s vysádzaním vetrom odolných drevín ako sú jedle, borovice, smrekovec opadavý, buk lesný, či javor horský,“ uviedol Líška.

Lesníci chcú zároveň zabrániť aj jarnému rojeniu lykožrútov, a tak aj tlaku na okolité porasty, realizovať preto budú aj zvýšené množstvo ochranných opatrení. Ako vysvetlil Líška, v najviac poškodených oblastiach budú vo väčšom počte zakladať klasické lapáky aj feromónové lapače. Na ich výrobu použijú v plnej miere poškodené stromy v oblasti. V lesných porastoch postihnutých vetrovou kalamitou budú tiež čistiť drobné vodné toky od popadaných stromov a zvyškov po spracovaní kalamity, aby v čase topenia snehu a jarných dažďov nedošlo k ich vybreženiu, a tým zmývaniu drahocennej pôdy, informovali lesníci.

Po silnom vetre ostalo počas posledného víkendu v národnom parku na území v správe Štátnych lesov TANAPu ležať viac ako 6 400 metrov kubických dreva. Ako krátko po kalamite informoval Pavol Fabian, námestník riaditeľa Štátnych lesov TANAPu, poškodené boli najmä lesné porasty v ochranných obvodoch Podspády a Tatranská Javorina, pričom najviac zasiahnuté bolo ústie Javorovej a Širokej doliny. Silný vietor však vyčíňal aj koncom februára, jeho náporom vtedy v Tatranskom i Pieninskom národnom parku neodolalo takmer dvetisíc živých stromov. Stromy padali zväčša v okolí ciest či blízkosti tatranských osád, silným poryvom neodolali ani lykožrútom zničené porasty v bezzásahových zónach. Odhady celkových škôd spôsobených popadanými stromami na majetku ako sú zariadenia, budovy, či lesná dopravná sieť sa podľa štátnych lesov blížia k sume 10-tisíc euro.

Silný vietor poškodil aj turisticky navštevované lokality, turistické smerovníky, pútače či oplotenia. Ako dnes Líška upozornil, uzavretá je časť turistického chodníka, ktorý vedie od budovy ochranného obvodu v Tatranskej Javorine k Náučnej geologickej ploche Podmuráň. Turistov na dočasné obmedzenia priamo v teréne upozorňujú aj informačné tabule.


 reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok