Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. jan. 2021Gejza
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Zľava: Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová a prezidentka SR Zuzana Čaputová
Zľava: Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová a prezidentka SR Zuzana Čaputová
04.12.2020 16:35 Domov
Mária Patakyová nepotešila svojimi správami prezidentku, kompetentné orgány nekonajú pri odstraňovaní envirozáťaží
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
04.12.2020 16:35 Domov

Mária Patakyová nepotešila svojimi správami prezidentku, kompetentné orgány nekonajú pri odstraňovaní envirozáťažíBRATISLAVA – Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová dnes oboznámila prezidentku SR Zuzanu Čaputovú so zisteniami z prieskumu o environmentálnych záťažiach, ktoré zosumarizovala v mimoriadnej správe.


Mária Patakyová upozornila prezidentku na viaceré porušenia základných práv. Ide najmä o dlhodobú nečinnosť relevantných orgánov vo veci odstraňovania starých environmentálnych záťaží z minulosti. Informovala o tom hovorkyňa Michaela Pavelková z Kancelárie verejného ochrancu práv.

 

Prieskum preukázal až 152 enviro záťaži
V rámci prieskumu sa zamerala na 152 registrovaných environmentálnych záťaží kategórie B (potvrdené environmentálne záťaže klasifikované ako najviac ohrozujúce). Zistila, že v 73 prípadoch nebol doposiaľ určený pôvodca environmentálnej záťaže, ktorý by sa mal postarať o jej sanáciu. 

 


„S odstraňovaním environmentálnych záťaží už nemôžeme dlhšie čakať. Riziká spojené s odďaľovaním odstraňovania envirozáťaží sú príliš vážne a povinnosťou štátu je garantovať právo na priaznivé životné prostredie či právo na ochranu zdravia pre každého. V stave, v ktorom sa aktuálne nachádzame, dochádza k porušeniu týchto práv. Zistenia o nečinnosti orgánov v súvislosti s likvidáciou znečistení nesmieme brať na ľahkú váhu a musíme okamžite začať alarmujúcu situáciu riešiť,“ upozornila ombudsmanka.

 

Prečítajte si tiež: Bratislavčania majú dôvod na radosť, enkapsulácia skládky vo Vrakuni je o krok bližšie k realizácii!

 

Kompetení problémy ignorujú
Pavelková na záver doplnila, že prezidentka si závery mimoriadnej správy vypočula. Zároveň súhlasila s postojom, že by kompetentní mali viac venovať problematike likvidácie vzniknutých enviro zážazi.  

 


Verejná ochrankyňa práv prezentovala 25. novembra mimoriadnu správu v Národnej rade Slovenskej republiky. Poslanci vzali mimoriadnu správu na vedomie, zo 127 hlasujúcich bolo 116 za vzatie správy na vedomie.

 

Mohlo by vás zaujímať: Debata o riešení skládky v Zohore sa dostala do mŕtveho bodureklama


Zdroj: SITA/Netky Katarína Žáková

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok