Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
1. dec. 2021Edmund
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Budova  Európskeho policajného úradu (Europol) v Haagu.
Budova Európskeho policajného úradu (Europol) v Haagu.
29.09.2021 12:46 Zahraničie
Marian Kočner nepochodil so žalobou na Europol
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
29.09.2021 12:46 Zahraničie

Marian Kočner nepochodil so žalobou na EuropolBRUSEL/LUXEMBURG/BRATISLAVA - Slovenský podnikateľ žiadal od Europolu náhradu škody vo výške 100 000 eur. Všeobecný súd Európskej únie jeho žalobu zamietol v celom rozsahu. Pre Kočnera je to tento týždeň už druhá nepríjemná správa.


Všeobecný súd EÚ v stredu zamietol žalobu, ktorú podal Marian Kočner na Europol v súvislosti s vyšetrovaním vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Podľa súdnej inštancie z Luxemburgu Kočner nepreukázal, že by zverejnenie jeho osobných údajov slovenskými médiami, na internete a tiež zaradenie jeho mena na mafiánske zoznamy mohli pripísať Europolu.

 

 

Súd pripomenul, že po tom, čo 21. februára 2018 zavraždili Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú, slovenské orgány vykonali rozsiahle vyšetrovanie. V rámci neho a na žiadosť slovenských orgánov Agentúra EÚ pre spoluprácu v oblasti presadzovania práva (Europol) extrahovala údaje uložené na dvoch mobilných telefónoch, ktoré mali patriť Marianovi Kočnerovi, a na úložnom zariadení USB.

 

Prečítajte si tiež: Zsuzová a Kočner majú na krku ďalšie obvinenie!

 

Europol predložil 13. januára 2019 slovenským orgánom správu týkajúcu sa úkonov vykonaných na USB a 21. júna 2019 aj forenzné správy týkajúce sa úkonov vykonaných na mobilných telefónoch. V máji 2019 zverejnili v slovenských médiách a na internete prepisy súkromnej komunikácie, ktorá pochádzala z predmetných mobilných telefónov. Kočner následne na to podal žalobu na Všeobecný súd EÚ, v rámci ktorej požadoval od Europolu náhradu škody vo výške 100 000 eur z dôvodu nemajetkovej ujmy, ktorú utrpel v dôsledku zásahu do svojej cti a odbornej povesti a do svojho práva na rešpektovanie súkromného a rodinného života.

 

 

Podľa Kočnera Europol porušil svoje povinnosti v oblasti ochrany osobných údajov a zverejnil predmetné informácie ešte skôr, než uviedli forenzné správy predložené slovenským orgánom. Kočner sa sťažoval aj na to, že Europol zaradil v správe z 13. januára 2019 jeho meno na mafiánske zoznamy.

 

Všeobecný súd pripomenul, že pokiaľ ide o to, že by Europol zverejnil prepisy súkromnej komunikácie, ktorú extrahovali z mobilných telefónov, dôkazy predložené Europolom vyvracajú Kočnerovo tvrdenie, že v čase ich zverejnenia slovenskými médiami disponoval týmito prepismi iba policajný úrad EÚ.

 

Možno vás zaujme: Uniklo uznesenie. Plačková údajne predávala kokaín!

 

Z úradného záznamu z 23. októbra 2018 vyplýva, že k tomuto dátumu zamestnanec Europolu odovzdal slovenským orgánom pevný disk obsahujúci predbežné výsledky vo forme extrakcií údajov z mobilných telefónov. To znamená, že už v októbri 2018 disponovali spornými údajmi aj slovenské orgány a Europol nebol jediným subjektom, ktorý by mal tieto údaje k dispozícii.

 

 

 

Okrem toho Europol nikdy nedisponoval spornou komunikáciou v dešifrovanej a zrozumiteľnej forme, keďže obmedzil svoje úkony na získanie a extrahovanie zašifrovaných údajov nachádzajúcich sa na mobilných telefónoch. Slovenské orgány ich dešifrovali do zrozumiteľnej podoby až potom, ako si ich prevzali. 

 

Vzhľadom na neexistenciu dôkazu nemožno teda zverejnenie prepisov považovať za pripísateľné Europolu a nemožno prijať záver o existencii príčinnej súvislosti medzi údajnou škodou a konaním tejto agentúry.

 

K téme: Odhalili pamätník venovaný Jánovi Kuciakovi a Martine Kušnírovej

 

Pokiaľ ide o údajnú ujmu spôsobenú zaradeným mena na mafiánske zoznamy, súd skonštatoval, že žalobca nepredložil nijaký dôkaz, ktorý by mohol preukázať, že tieto zoznamy vyhotovil a viedol Europol. Kočner podľa súdu nepredložil nijaký dôkaz, ktorý by mohol preukázať, že informácie uverejnené v slovenských médiách v súvislosti s údajným zaradením jeho mena na zoznamy, pochádzajú zo správy z 13. januára 2019.

 

 

 

Všeobecný súd zdôraznil, že slovenské médiá označovali Kočnera za mafiána už pred vraždou Kuciaka a Kušnírovej. To vylučuje, že by takéto označovanie mohlo mať svoj pôvod v správe z 13. januára 2019. V dôsledku toho súd rozhodol, že škodu, ktorá údajne vyplýva z posunu v označovaní, ktoré používajú slovenské médiá pri Kočnerovi, nemožno pripísať Europolu. Za týchto podmienok Všeobecný súd uvedenú žalobu zamietol v celom rozsahu.

 

Pre Kočnera je to tento týždeň už druhá zlá správa. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal v utorok na Špecializovaný trestný súd (ŠTS) obžalobu na päť osôb – Kočnera, Alenu Zsuzsovú, Tomáša Szabóa, Dušana Kracinu a Darka Dragica. Ako organizovaná skupina mali pripravovať vraždu v súčasnosti už generálneho prokurátora Maroša Žilinku, špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a prokurátora Petra Šufliarskeho.

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Dedík

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok