Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
26. nov. 2020Kornel
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Poslanec NR SR a predseda strany ĽSNS Marián Kotleba
Poslanec NR SR a predseda strany ĽSNS Marián Kotleba
12.10.2020 14:57 Domov
AKTUALIZOVANÉ Súd uznal Mariána Kotlebu za vinného, za šeky s nacistickou symbolikou dostal štyri roky za mrežami
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
12.10.2020 14:57 Domov

AKTUALIZOVANÉ Súd uznal Mariána Kotlebu za vinného, za šeky s nacistickou symbolikou dostal štyri roky za mrežamiPEZINOK - Samosudkyňa Špecializovaného trestného súdu Ružena Sabová v pondelok v kauze šekov s extrémistickou symbolikou uznala predsedu politickej strany Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) a poslanca parlamentu Mariana Kotlebu za vinného. Ten považuje súdny proces pre šeky s údajnou extrémistickou tematikou za vykonštruovaný.


  • aktualizované 12. októbra 20:57

Podľa verdiktu sa Marián Kotleba dopustil trestného činu založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd. Samosudkyňa Špecializovaného trestného súdu Ružena Sabová mu uložila trest väzenia v dĺžke štyri roky a štyri mesiace.

 

Trest by si mal politik odpykať v zariadení s minimálnym stupňom stráženia. Pôvodnú obžalobu pritom prokurátor podával pre trestný čin prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd, za ktorý sa ukladá nižšia trestná sadzba. Verdikt zatiaľ nie je právoplatný. Kotleba tak momentálne nepríde o mandát poslanca Národnej rady SR.

 

Sporné šeky s nacistickou tematikou
Prípad sa týka podujatia, ktoré sa uskutočnilo v marci 2017 na Obchodnej akadémii v Banskej Bystrici. Obžalovaný vtedy odovzdal pred takmer 400 pozvanými hosťami trom zúčastneným rodinám finančný dar prostredníctvom symbolických šekov, ktoré boli vystavené na sumu 1 488 eur.

 

Podľa orgánov činných v trestnom konaní číslo 14 v sume 1 488 predstavuje vetu: „We must secure the existence of our people and a future for white children“ ("Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí"), ktorej autorom je americký rasista David Lane.

 

Veta má 14 slov a číslovka 14 sa používa ako neonacistický symbol často v kombinácii s číslom 88, ktoré v nacistickej symbolike odkazuje na nacistický pozdrav „Heil Hitler“, keďže písmeno H je ôsmym písmenom v abecede.

 

Myšlienky popierajúce princíp ľudskej rovnosti
Sudkyňa pri vynesení rozsudku uviedla, že predseda strany ĽSNS sa pri odovzdávaní šekov prihlásil k myšlienkam nacizmu a neonacizmu, ktoré popierajú princíp ľudskej rovnosti. Ten je však podľa nej chránený zákonom.

 

Navyše na organizáciu predmetného podujatia zneužil svoju vtedajšiu funkciu predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja. "Súd nemal pochybnosti, že k skutku došlo," povedala sudkyňa s tým, že súd vzal do úvahy výpoveď znalca, ktorý potvrdil domnienku obžaloby o extrémistickom pozadí číselnej symboliky.

 

Proces je podľa Kotlebu vykonštruovaný

Marián Kotleba označil proces vo svojej záverečnej reči na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku za vykonštruovaný. Zároveň povedal, že v rámci vyšetrovania celej veci boli orgánmi činnými v trestnom konaní „umelo zháňané dôkazy a splietané rôzne pavučiny“.

 


Šeky v hodnote 1 488 eur
Predseda ĽSNS tiež zdôraznil, že doteraz nerozumie, akým konaním naplnil skutkovú podstatu trestného činu prejavu sympatií k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd.

 

Trvá na tom, že zámerom podujatia, na ktorom v roku 2017 odovzdával šeky na sumu 1 488 eur, „bolo pomôcť tým, ktorým nepomáha štát“. Takýto skutok pritom podľa Kotlebu žiadny zákon nepostihuje.

 

Predseda strany dostal od súdu pokutu 
Obžalovaný tiež skonštatoval, že prokuratúra účelovo rozdelila sumu 1 488, ktorá bola na šekoch na 14 a 88. Z tohto dôvodu nemal podľa neho súd podanú obžalobu vôbec prijať.

 

„Ja odmietam, aby zo strany prokurátora mi bolo prikazované, že takúto sumu môžeme odovzdať a takúto už nie,“ vyhlásil Kotleba.

 V rámci záverečných rečí odsúdený Kotleba takisto napríklad čítal rôzne zmluvy, ktoré štátne orgány uzavreli na sumu 1 488 eur. Tiež mal v úmysle oboznámiť súd so všetkými poslaneckými návrhmi, ktoré jeho strana predložila vo volebnom období 2016 až 2020.

 

Sudkyňa Ružena Sabová tento postup označila za zdržiavanie, poslanec však trval na svojom a postup súdu označil za obmedzovanie svojho práva na obhajobu.

 

Mohlo by vás zaujímať: Aktualizované Kotleba si dnes svoj verdikt nevypočuje, pripravil si totiž trojhodinovú záverečnú reč

 

 

Z dôvodu opakovaného vybočovania z rámca prejednávanej veci nakoniec sudkyňa uložila Marianovi Kotlebovi poriadkovú pokutu vo výške 500 eur.

 

Prečítajte si viac: Kotleba podal v kauze šeky námietku za údajnú zaujatosť súdu

 

Na Slovensku rastie extrémizmus

Občianske združenie Post Bellum, Centrum komunitného organizovania a občianska iniciatíva Nie v našom meste vítajú rozhodnutie samosudkyne ŠTS, ktorá uznala predsedu ĽSNS za vinného zo zločinu podpory a propagácie skupín smerujúcich k potláčaniu základných práv a slobôd.

 

"Sme radi, že na Slovensku začína byť extrémizmus konečne postihovaný a venuje sa tomu potrebný dôraz," uviedli v spoločnom stanovisku.

 

Dôkazom, že extrémizmus na Slovensku sa rieši, je podľa ich názoru aj súdny proces s Marianom Kotlebom alebo Milanom Mazurekom.

 

"Žiadna demokracia nie je imúnna voči hrozbe extrémizmu. Žiadna spoločnosť alebo vláda nezmierni túto hrozbu pre demokraciu bez jasných štandardov a opatrení na boj proti extrémizmu, ktorý je neodmysliteľne a ústavne nezlučiteľný s demokratickými princípmi," komentovali organizácie s tým, že roky poukazujú na rastúci extrémizmus a radikalizáciu na Slovensku.

 

Dodali, že demokracia na Slovensku má svoje slabé miesta, "Je však neprípustné, aby tieto slabé miesta, napríklad v oblasti sociálnych kompetencií štátu naoko zastupovali radikálne skupiny, či jedna radikálne pravicová politická strana, ktoré pod prikrývkou pomoci podprahovo šíria svoju náklonnosť k nacizmu rozdávaním finančnej pomoci vo výške 1488 eur či realizovaním detských táborov pre sociálne slabšie rodiny na šírenie svojho politického presvedčenia, prostredníctvom absolútne amorálneho zneužívania detí," uviedli na záver.reklama


Zdroj: SITA/Netky Katarína Žáková

Foto:  TASR - Martin BaumannNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok