Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
17. apr. 2021Rudolf
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Maroš Šefčovič
Maroš Šefčovič
10.09.2019 17:16 Domov
Maroš Šefčovič je rád, že má portfólio strategického výhľadu, ktoré doteraz nebolo
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
10.09.2019 17:16 Domov

Maroš Šefčovič je rád, že má portfólio strategického výhľadu, ktoré doteraz neboloBRUSEL - Slovensko bude zrejme nadlho jedinou krajinou EÚ, ktorej sa podarilo nominovať komisára, ktorý trikrát po sebe získal podpredsednícku funkciu v Európskej komisii (EK).


Uviedol to v utorok v rozhovore slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič po tom, ako sa dozvedel svoju pracovnú náplň v exekutíve EÚ na najbližších päť rokov.

 

Dezignovaná šéfka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová mu pridelila a zodpovednosť za medziinštitucionálne vzťahy a prognostiku.

 

Šefčovič uviedol, že tento úspech vníma aj ako úspech Slovenska a celej jeho doterajšej histórie proeurópskeho smerovania.

 

"Je to portfólio, ktoré ma spája s tým, ako som v komisii začínal, ale má aj nový obsah a je spojené s niečím, čo tu zatiaľ nebolo. Úplne nové portfólio, ktoré sa má zaoberať strategickou budúcnosťou EÚ," povedal o druhej časti svojej agendy.

 

Dodal, že po štyroch rozhovoroch, ktoré mal doteraz s von der Leyenovou, je jasné, že nová šéfka EK sa chce zamerať na odstránenie čo najviac byrokracie v EÚ, kde bude Šefčovič zodpovedný za to, že ak nejaká nová regulácia pribudne, "niečo staré musíme zrušiť".

 

Šefčovič povedal, že so šéfkou EK bude musieť spoločne vypracovať nový program eurokomisie, do čoho chce vniesť svoje predošlé pracovné skúsenosti.

 

Snahou je založiť novú politiku EK na vedeckých poznatkoch a reagovať na výzvy prichádzajúce z čínskej či americkej ekonomiky a využívať európsky potenciál na to, aby EÚ do budúcnosti zostala kľúčovým ekonomickým hráčom.

 

"Budem sa zaoberať aj vecami, ktoré sú dôležité pre Slovensko. Som rád, že budem pokračovať vo vedení Európskej aliancie pre batérie, ktorá má strategický vplyv na to, ako bude automobilový priemysel v Európe a na Slovensku vyzerať a verím, že to poslúži aj ako námet na to, ako sa vyrovnať s technologickými výzvami aj v iných oblastiach," konštatoval.

 

Šefčovič hovorí, že dostal dôveru byť "pravou rukou" šéfky EK pre citlivé rokovania v Európskom parlamente, ako aj vo vzťahu k členským krajinám EÚ. EK bude každý mesiac zastupovať na Rade EÚ pre všeobecné záležitosti, ktorá pripravuje každý európsky summit a mať na starosti "často nie veľmi spokojné" národné parlamenty, ktoré chcú byť v užšom vzťahu s inštitúciami EÚ.

 

 

"Z tohto pohľadu je to pre mňa veľké vyznamenanie a som rád, že to môžem spojiť s tým, čo ma osobne zaujíma," odkázal na strategické plánovanie, kde bude rozhodujúce to, aký postoj zaujme EÚ vo vzťahu k USA a Číne pokiaľ ide o úzku globalizačnú konkurenciu.

 

Novú pracovnú agendu, ktorú do značnej časti vníma ako pokračovanie aktivít z predošlého päťročného obdobia, chce riešiť zodpovedne, aby po desiatich rokoch jeho snáh nikto nepochyboval, že svet nie je bipolárny, ale že v ňom zohrávajú úlohu tak americké, čínske, ako aj európske firmy.

 

"Toto budem považovať za dobrý signál. Že sa nám podarilo, aj s týmto novým portfóliom, urobiť to, čo Európania najviac potrebujú," vysvetlil.

 

Šefčovič priznal, že má "veľkú vášeň" pre nové technológie a budúcnosť a preto privítal zodpovednosť za portfólio strategického výhľadu, ktoré doteraz neexistovalo.

 

V tejto súvislosti chce naplno využiť potenciál Spoločného výskumného centra (JRC), ktoré bude riadiť v mene eurokomisie, ako aj možnosti európskych vedcov na to, aby EÚ bola skutočne dobrým konkurentom Číny a USA a hrala prvé husle pokiaľ ide o technologické súperenie.

 

Viaceré svoje plány a ambície chce Šefčovič predstaviť už v stredu počas prvého stretnutia eurokomisie v jej budúcej podobe.reklama


Zdroj: TASR/netky

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok