Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
26. sep. 2020Edita
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná
Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná
25.01.2017 10:44 Ekonomika
Matečná: Predsedníctvo Slovenska významne ovplyvnilo európske poľnohospodárstvo
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
25.01.2017 10:44 Ekonomika

Matečná: Predsedníctvo Slovenska významne ovplyvnilo európske poľnohospodárstvoBRATISLAVA - Slovenské predsedníctvo (SKPRES) v Rade EÚ významne ovplyvnilo európske poľnohospodárstvo. Uviedla to dnes šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriela Matečná, za účasti vedúceho poľnohospodárskej sekcie Stáleho zastúpenia SR pri EÚ Mateja Hudeca a riaditeľa zahraničnej koordinácie MPRV Borisa Zemka.


"Obrovský úspech sme dosiahli na potrebe celoeurópskeho riešenia postavenia poľnohospodára v dodávateľsko-potravinárskom reťazci a boja proti nekalým obchodným praktikám. Tu sa nám podarilo dosiahnuť závery Rady EÚ, nelegislatívne a legislatívne. To znamená, že všetkých 28 ministrov členských krajín muselo hlasovať za závery, ktoré sme predostreli. Závery nie sú len odporúčaním, ale musí sa nimi zaoberať Európska komisia (EK) a musí ich ďalej rozpracovávať," priblížila Matečná. EK podľa nej zahrnula túto oblasť do pracovného plánu na rok 2017.

 

V rybárskej politike slovenské predsedníctvo podľa nej dosiahlo jednomyseľnú dohodu vo všetkých štyroch nezávislých nariadeniach Rady, a to pre hlbokomorské druhy, Baltické more, Čierne more a ostatné rybolovné oblasti patriace EÚ a mimo EÚ. Významný úspech dosiahlo aj v sektore sladkovodnej akvakultúry nariadením Európskeho parlamentu a Rady o vytvorení rámca EÚ pre zber, správu a využívanie údajov v odvetví rybárstva.

 

V oblasti lesníctva prijali krajiny EÚ významnú "Bratislavskú deklaráciu o lesoch", ktorá zdôrazňuje význam a nezastupiteľnú úlohu lesov a lesnícko-drevárskeho komplexu v kontexte súčasných výziev ako sú prechod na biohospodárstvo, Parížska klimatická dohoda i Energetická únia. Slovensko taktiež koordinuje aj spoločnú pozíciu EÚ k návrhu strategického plánu OSN pre lesy.

 

V rámci pokračujúceho procesu zjednodušenia Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP), Rada pod vedením SKPRES, dosiahla pokrok a prispela tak k zníženiu administratívnej záťaže. V tejto súvislosti sa iniciovali aj prvotné diskusie o budúcnosti novej agropolitiky po roku 2020.

 

Na rozdiel od iných rezortov však podľa Matečnej slovenský agrorezort s predsedníckymi aktivitami nekončí. V rámci predsedníctva Malty totiž experti zo Slovenska riešia témy lesníctva veterinárnych fytosanitárnych (rastlinných) tém. Malta si ich vyžiadala pre ich špičkovú odbornosť a uprednostnila ich tak v rámci predsedníckeho tria pred odborníkmi z Holandska.reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok