Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
20.08.2013 15:24 Domov
Materskú dávku dostáva čoraz viac mužov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
20.08.2013 15:24 Domov

Materskú dávku dostáva čoraz viac mužovBRATISLAVA - V minulom roku dostávalo materskú dávku na Slovensku 57,5 tis. osôb, z čoho bolo 210 mužov. Informoval o tom hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.


V roku 2011 evidovala poisťovňa 145 mužov, ktorí poberali materskú dávku a v roku 2010 počet mužov ako poberateľov tejto dávky dosiahol 109. "Z toho vyplýva, že trend mužov na materskej má stúpajúcu tendenciu," uviedol Višváder.

Nárok na materské majú aj otcovia alebo osvojitelia, či iné osoby, ktoré sa starajú o dieťa, ak spĺňajú zákonom stanovené podmienky. Podmienky nároku na materské u týchto osôb sú obdobné ako u matiek. Predpokladom vzniku nároku na materské je podľa hovorcu poisťovne prevzatie dieťaťa do starostlivosti. "Musia byť nemocensky poistení alebo im musí plynúť ochranná lehota v deň vzniku dôvodu na poskytnutie materského, teda v deň prevzatia dieťaťa do starostlivosti," upozornil Višváder. Ďalšou podmienkou je absencia príjmu v období starostlivosti o dieťa, pokiaľ ide o zamestnanca, alebo v prípade samostatne zárobkovo činných osôb, resp. dobrovoľne poistenej osoby včas a v správnej výške zaplatené poistné na nemocenské poistenie. Zároveň musia spĺňať podmienku, najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred prevzatím dieťaťa do starostlivosti. 

Iný poistenec, ktorý sa stará o dieťa, má nárok na materské odo dňa prevzatia dieťaťa do starostlivosti, počas 28 týždňov, v prípade osamelého iného poistenca až 31 týždňov, najdlhšie však do dovŕšenia troch rokov veku dieťaťa. Otec dieťaťa, ktorý sa dohodol s matkou dieťaťa o prevzatí dieťaťa do jeho starostlivosti, je považovaný za iného poistenca najskôr po uplynutí 6 týždňov odo dňa pôrodu, matka dieťaťa však nemôže poberať materské alebo rodičovský príspevok.reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  ThinkstockphotosNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok