Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
16. apr. 2021Dana
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Igor Matovič
Igor Matovič
10.02.2021 08:39 Domov
Matovič skonštatoval, že vo vzťahu s Čínou nás napriek rozdielom, len otvorená myseľ a spolupráca posunú dopredu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
10.02.2021 08:39 Domov

Matovič skonštatoval, že vo vzťahu s Čínou nás napriek rozdielom, len otvorená myseľ a spolupráca posunú dopreduSamit 17+1, ktorý sa konal virtuálne, potvrdil záujem o spoluprácu na multilaterálnej úrovni. Výsledkom je dokument, ktorý zahŕňa súbor aktivít a iniciatív v rôznych sektoroch spolupráce.


Virtuálny samit formátu 17+1, ktorý hostil čínsky prezident Xi Jinping sa uskutočnil v utorok, 9. februára 2021 pod názvom „Meeting Current Challenges and Strengthening Practical Cooperation“ a Slovensko na ňom zastupoval Igor Matovič, ktorý pozitívne hodnotil schopnosť krajín i v takto ťažkej dobe prinášať aj riešenia. Privítal príspevok Číny do portfólia dostupných celosvetových vakcín. Pozitívne vníma i rozhodnutie Číny naplniť cieľ stať sa klimaticky neutrálnou ekonomikou: „Len spoločným úsilím budeme schopní zachrániť našu planétu pre naše deti.

 

 


„Slovensko považuje formát 17+1 za doplnkový a pevne ukotvený k dialógu na úrovni Európska únia - Čína, ktorý naďalej zostáva hlavným pilierom našej spolupráce,“ zdôraznil predseda vlády. Pre Slovensko sú kľúčové hlavne oblasť infraštruktúry, konkrétne nákladnej železničnej dopravy, ktorá je vzhľadom na klimatické ambície významnejšia. Ďalej sú to veda, výskum a inovácie, v ktorých aktivity Slovenska vyzdvihol aj sám čínsky prezident. Samozrejme tam patrí aj vývoz potravinárskych výrobkov, o ktorý sa aktívne usilujú všetky krajiny regiónu. Napriek rozdielom v histórii, tradíciách, hodnotách, či prístupoch, vyjadril premiér nádej. „Sme úplne iné krajiny. A nielen vo veľkosti. V histórii, tradíciách, hodnotách či prístupoch. Napriek rozdielom, len otvorená myseľ a spolupráca naše vzťahy posunie dopredu," napísal premiér na svojej sociálnej sieti.

 Samit vlastne potvrdil záujem o spoluprácu na multilaterálnej úrovni, no na druhej strane intenzívne rezonovala otázka otvoreného a nediskriminovaného prístupu tovarov a služieb, najmä v oblasti potravinárstva a poľnohospodárstva, na čínsky trh pre krajiny strednej a východnej Európy.

Výsledkom samitu je dokument 2021 „Cooperation between China and Central and Eastern European Countries Beijing Plan of Activities“, ktorý zahŕňa súbor aktivít a iniciatív v rôznych sektoroch spolupráce. V kontexte samitu sa uskutočnil aj dlhoočakávaný podpis Protokolu o vývoze jahňacieho mäsa zo Slovenska do Číny, ktorý umožní slovenským výrobcom vývoz ich výrobkov do Číny. Podpis protokolu podčiarkuje skutočnosť, že rok 2021 bude vo vzťahoch Číny a krajín strednej a východnej Európy rokom spolupráce v oblasti poľnohospodárskej diverzity. Formát 17+1 zahŕňa spoluprácu medzi Čínou a krajinami strednej a východnej Európy.


 reklama


Zdroj: SITA/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  SITA/ Fb Igor MatovičNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok