Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. feb. 2021Frederik
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Igor Matovič
Igor Matovič
20.01.2015 12:18 Domov
Matovičovci opäť navrhujú netrestať zverejnenie tajných nahrávok o korupcii
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
20.01.2015 12:18 Domov

Matovičovci opäť navrhujú netrestať zverejnenie tajných nahrávok o korupciiBRATISLAVA - Poslanci OĽaNO opäť navrhujú, aby tajné nahratie a zverejnenie nahrávok z dôverných rozhovorov nebolo trestané, pokiaľ to odhaľuje trestný čin, napríklad korupciu. Dosiahnuť to mienia novelizáciou Trestného zákona. Parlament by sa mal ich návrhom zaoberať na nadchádzajúcej schôdzi, ktorej začiatok je naplánovaný na 27. januára. Líder OĽaNO Igor Matovič nahral súkromný rozhovor s Radoslavom Procházkom zo Siete. Hovorí sa v ňom o platení faktúr bez dokladu.


Obyčajní navrhujú novelu preto, že existuje podľa nich kontroverzná skutková podstata trestného činu dôvernosti ústneho prejavu a iného prejavu osobnej povahy. Úskalia tohto trestného činu sa podľa OĽaNO ukázali pri snahe trestne stíhať režisérku Zuzanu Piussi v súvislosti s jej dokumentárnym filmom Nemoc tretej moci.

 

Podobne to je podľa OĽaNO aj pri nemožnosti zverejniť nahrávku s Radoslavom Procházkom. Tá podľa obyčajných usvedčuje Procházku z protiprávneho konania v súvislosti s financovaním jeho prezidentskej kampane. OĽaNO poukazuje aj na utajené nahrávky z káuz Gorila a Sasanka, ktoré sa objavili na verejnosti. Obyčajní poukazujú, že vo všetkých prípadoch mali nahrávky napomáhať odhaleniu korupčného konania, hoci vznikli rôznymi spôsobmi, prípadne unikli na verejnosť "nedopatrením".

 

Matovičovo hnutie chce, aby nebol trestne stíhaný ten, kto zhotoví nahrávku a zverejní ju s cieľom prekaziť pripravovaný či páchaný trestný čin alebo s cieľom oznámiť spáchaný trestný čin. Rovnako by nemal byť podľa návrhu trestne stíhaný ten, kto nahrá a zverejní nahrávku verejného činiteľa. "Pričom sa vyhotovený záznam alebo jeho časť musí týkať ohrozovania alebo poškodzovania verejného záujmu zo strany tohto verejného činiteľa," píše sa v návrhu novely zákona.

 

"Ochrana osobnostných práv verejného činiteľa a zásah do jeho cti a ľudskej dôstojnosti vrátane výnimočných prípadov zásahov do jeho súkromia musí v prípade konfliktu s ochranou verejného záujmu ustúpiť," tvrdia obyčajní. reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok