Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
24. jan. 2021Timotej
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
25.07.2017 10:53 Ekonomika
Maximálna štátna prémia sa ani v budúcom roku nemení
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
25.07.2017 10:53 Ekonomika

Maximálna štátna prémia sa ani v budúcom roku nemeníBRATISLAVA - Výška štátnej prémie pri stavebnom sporení by sa v budúcom roku meniť nemala. Zostať by mala na úrovni 5 % z ročného vkladu a maximálna výška prémie má tiež dosiahnuť 66,39 eura. Vyplýva to z opatrenia, ktoré Ministerstvo financií (MF) SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania.


Opatrenie, ktorým sa stanovuje výška štátnej prémie, rezort financií predkladá každoročne. "V roku 2018 stavebný sporiteľ pri uplatnení nároku na zákonom stanovenú maximálnu sumu štátnej prémie musí vložiť na účet stavebného sporenia finančné prostriedky vo výške 1327,80 eura," vyčíslilo ministerstvo.

 

Proces stanovenia percentuálnej výšky štátnej prémie je automatický a odvíja sa od vzorca, ktorý je zadefinovaný v zákone o stavebnom sporení. Výpočet percentuálneho podielu štátnej prémie podľa vzorca vychádza z referenčnej sadzby, ktorá sa rovná jednoduchému aritmetickému priemeru za rozhodujúce obdobie priemerných výnosov do splatnosti štátnych dlhopisov tvoriacich bázu indexu pre štátne dlhopisy za obdobie od 1. júla 2016 do 30. júna 2017. Potvrdené sú Burzou cenných papierov v Bratislave.

 

"Po dosadení referenčnej sadzby do vzorca je percentuálna výška štátnej prémie vypočítaná na 0,6357 %. Po zaokrúhlení na 0,5 % sa upravila na výsledného 0,5 %. Keďže percentuálna výška štátnej prémie z ročného vkladu vypočítaná podľa vzorca je nižšia ako minimálna výška štátnej prémie ustanovená zákonom, štátna prémia na rok 2018 sa určuje v jej minimálnej výške, a to vo výške 5 % z ročného vkladu, najviac v sume 66,39 eura," uviedol rezort financií.

 

Opatrenie má nadobudnúť účinnosť od 1. januára 2018. Návrh nemá podľa MF SR vplyv na verejné financie, pretože jeho účelom je len oznámenie percentuálnej výšky štátnej prémie na nasledujúci kalendárny rok. Štátna prémia za rok 2018 bude totiž sporiteľom vyplatená v roku 2019 a finančné prostriedky sú zabezpečené v kapitole Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR v plánovanom objeme 24 miliónov eur.

 

 

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  laugaricio.comNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok