Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
5. júl. 2020Cyril
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
09.11.2012 11:41 Zaujímavosti
Mayskú civilizáciu zničila zmena podnebia
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
09.11.2012 11:41 Zaujímavosti

Mayskú civilizáciu zničila zmena podnebiaMayskú civilizáciu zničila zmena podnebia - Zaujímavosti Kľúč k spoznaniu možných dopadov zmeny podnebia na modernú spoločnosť sa podľa novej štúdie ukrýva v konci mayskej civilizácie, ktorá sa prepadla do chaosu, vojen a hladomoru, keď sa dlhodobo vlhké


Kľúč k spoznaniu možných dopadov zmeny podnebia na modernú spoločnosť sa podľa novej štúdie ukrýva v konci mayskej civilizácie, ktorá sa prepadla do chaosu, vojen a hladomoru, keď sa dlhodobo vlhké podnebie zmenilo na suché.

Medzinárodný tím bádateľov zostavil detailný klimatický záznam, ktorý ukazuje, že v oblasti dnešného štátu Belize, kde sa mayské mestá rozvinuli v období rokov 300-1000, bolo po dobu takmer 2000 rokov vlhké podnebie. Údaje získali z jaskynných stalagmitov a bohatého archeologického inventáru. Výsledky výskumu vo štvrtok zverejnil časopis Science.

Na rozdiel od klimatickej zmeny, ktorá prebieha dnes a ktorú spôsobila činnosť človeka, klíma na konci klasickej mayskej civilizácie sa výrazne zmenila kvôli štruktúra počasia, ktorá prinášala extrémnu vlhkosť. Nastali výrazné obdobia suchého počasia, ktoré mohli trvať celé storočie.

Obdobia vlhka znamenali rozvoj poľnohospodárstva a vzrastajúcu moc kráľov, ktorí si za prosperitu a hojnosť pripisovali zásluhu. Aby podnebie udržali priaznivé, vykonávali ľudské obety.

Keď sa obdobie vlhka okolo roku 660 skončilo, moc kráľov sa zrútila a vypukli vojny o obmedzené zdroje surovín. Podľa šéfa výskumu Douglasa Kennetta, antropológa z Penn State University, začali ľudia pri zmene klímy spochybňovať moc kráľov, ktorí už obeťami nedokázali zabezpečiť dažde.

Politický kolaps moci mayských kráľov nastal okolo roku 900, keď pretrvávajúce suchá podkopali ich autoritu. Civilizácia sa ešte udržala asi 100 rokov, kritické sucho medzi rokmi 1000-1100 však donútilo obyvateľstvo opustiť najväčšie mestá.

Počas rozkvetu mali Mayovia vplyv na svoje životné prostredie, predovšetkým tým, že obrábali čoraz väčšie plochy, čo sa prejavilo eróziou pôdy. Po zmene klímy reagovali ešte intenzívnejším poľnohospodárstvom. 

Ak nastanú zmeny podnebia, ktoré v niektorých oblastiach poškodia poľnohospodárstvo, môže dôjsť k rozsiahlemu hladomoru, sociálnej nestabilite a vojnám, ktoré sa potom môžu preliať do iných populácií, tak ako sa to mohlo stať Mayom, dodala agentúra Reuters.
Zdroj: TASR


reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok