Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. jan. 2021Drahomíra
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
09.02.2017 17:29 Ekonomika
Medzi odbormi a vedením Železníc padli nové návrhy na zvýšenie miezd
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
09.02.2017 17:29 Ekonomika

Medzi odbormi a vedením Železníc padli nové návrhy na zvýšenie miezdBRATISLAVA - V kolektívnom vyjednávaní medzi odbormi a vedením Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) padli nové návrhy. Podľa hovorkyne ŽSR Martiny Pavlikovej predložili odbory počas dnešného rokovania nový návrh na zvýšenie tarifných miezd.


Požadujú rast platov o 6 % v tarifných triedach 1 až 13 a zvýšenie o 4 % pre tarifné triedy 14 až 20 pri zachovaní objemu prémií ako v roku 2016. A to s platnosťou od 1. februára 2017.

 

"Rokovanie bolo vecné a slušné, každá zo strán predložila svoje argumenty. Posledný návrh odborových organizácií musíme podrobne rozobrať, prepočítať, čo to znamená pre ŽSR v celkovom finančnom vyjadrení," reagoval generálny riaditeľ ŽSR Martin Erdössy. Až potom železnice podľa jeho slov zaujmú k tomuto návrhu stanovisko. Verí však, že rokovania nakoniec prinesú kompromis prijateľný pre obe strany.

 

Doteraz odborové organizácie požadovali zvýšenie o 6 %, čo by predstavovalo nárast tarifných miezd o 43,20 eura a zachovanie objemu prémií z roku 2016 pre všetkých zamestnancov.

Posledný návrh zo strany ŽSR predstavoval zvýšenie zmluvnej mzdy všetkým zamestnancom o 30 eur a zachovanie objemu prémií z roku 2016 pre vybrané typové pozície zamestnancov v prevádzke.

 

V rámci kolektívneho vyjednávania sú momentálne podľa Pavlikovej otvorené tri body. Obe strany však podľa nej dospeli v jednom bode ku kompromisu, v druhom sa napriek novému návrhu zo strany ŽSR zatiaľ nezhodli. Tretím a najdôležitejším je práve otázka nárastu miezd.

 

Odborové organizácie ŽSR sú pritom od 22. decembra 2016 v štrajkovej pohotovosti. Ako dôvod uviedli spôsob kolektívneho vyjednávania v spoločnosti, kde zamestnávateľ podľa nich podmieňuje nárast mzdy vopred pridelenými mzdovými prostriedkami a prepúšťaním zamestnancov. "Takýto postup rázne odmietame," zdôraznili odborári.

 

Čo sa týka prepúšťania, hovorkyňa uviedla, že pripravovaná optimalizácia nemá žiadny súvis s kolektívnym vyjednávaním a nebude sa týkať prevádzky a prevádzkových zamestnancov. "Optimalizáciou by mala byť dotknutá výhradne administratíva, duplicitné obslužné činnosti, vrátane aparátu generálneho riaditeľstva ŽSR," vymenovala. Generálny riaditeľ doplnil, že prepúšťanie sa nebude týkať prevádzky a "každé jedno miesto z prevádzky, kde by bol návrh na zrušenie, mu musí byť vysvetlené a zdôvodnené".reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok