Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. sep. 2020Vladislav
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
25.05.2018 14:59 Domov
Medzinárodné podujatie SFEL2018 priláka na Liptov vedeckú komunitu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
25.05.2018 14:59 Domov

Medzinárodné podujatie SFEL2018 priláka na Liptov vedeckú komunituLIPTOVSKÝ JÁN - Univerzita Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach organizuje pre záujemcov z radov slovenskej vedeckej komunity 5. ročník medzinárodnej Školy používateľov XFEL a synchrotrónového žiarenia - SFEL2018, ktorá sa uskutoční od 26. do 31. mája v Liptovskom Jáne. Jej zámerom je informovať o najnovšom stave najvýkonnejšieho röntgenového lasera na svete XFEL, ktorý bol uvedený do prevádzky začiatkom septembra minulého roka v Hamburgu. TASR o tom informovala Linda Babušík Adamčíková z UPJŠ v Košiciach.


Nemenej podstatným cieľom podujatia je podľa Babušík Adamčíkovej posilniť personálne prepojenie slovenskej vedeckej a výskumnej komunity s medzinárodnými vedeckými tímami, ktoré využívajú a budú využívať zariadenie XFEL, ako aj synchrotrónové zariadenia ESRF Grenoble, DESY Hamburg a zdroj neutrónov ILL v Grenoble.

 

Program SFEL2018 bude oproti minulosti viac zameraný na oboznámenie sa účastníkov s vybranými experimentálnymi technikami, ktoré využívajú zariadenia ako XFEL, zároveň ale aj zdroje synchrotrónového žiarenia. „Zvýšená pozornosť bude venovaná biologickým a materiálovým aplikáciám. Významným aspektom programu SFEL2018 budú diskusie okolo okrúhleho stola orientované na možnosti zintenzívnenia spolupráce medzi výskumnými tímami zo Slovenska a zo zahraničia," uviedla Babušík Adamčíková.

 

Medzi nosné prednášky patria príspevky predsedu rady riaditeľov XFEL Roberta Feidenhans’la ako aj vedeckého riaditeľa XFEL Sergueia Molodtsova. Tí sa budú venovať významu a prínosu XFEL pre vedecké aplikácie. „Pre študentov a doktorandov budú atraktívne aj praktický workshop Rajmunda Moksa či prednáška Ivana Vartaniansa o zobrazovaní jednotlivých častíc," spresnila.

 

Organizátori evidujú viac ako 80 účastníkov. „Na podujatí sa zúčastnia študenti, doktorandi a mladí vedeckí pracovníci z UPJŠ v Košiciach, Technickej univerzity v Košiciach, Univerzity Komenského v Bratislave a Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Bohaté zastúpenie doktorandov a mladých vedeckých pracovníkov bude mať aj Slovenská akadémia vied,ô povedala Babušík Adamčíková. Dodala, že po prvýkrát organizátori podporia účasť zahraničných doktorandov a mladých vedeckých pracovníkov najmä z Česka, Maďarska, Poľska, Ruska a ďalších krajín s cieľom zintenzívniť spoluprácu na príprave a realizácii spoločných projektov.

 

„Je šťastím pre slovenskú vedeckú komunitu, že vďaka podpore zo strany vlády SR a Ministerstva školstva vedy, výskumu a športu SR sa Slovensku otvorila skvelá príležitosť podieľať sa na výstavbe XFEL a zároveň sa pripraviť na jeho využívanie. Vedecká škola SFEL má významné miesto pri formovaní vedeckej komunity, ktorá má ambície byť súčasťou medzinárodných tímov podieľajúcich sa na riešení prioritných tém EÚ," zhodnotil rektor UPJŠ v Košiciach a predseda organizačného výboru SFEL2018 Pavol Sovák.

 

Podujatie sa uskutoční v spolupráci s European XFEL, GmbH v Hamburgu a Národným centrom pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri CVTI SR. Viac informácií nájdu záujemcovia na stránke: http://sfel.sk.

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok