Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
7. mar. 2021Tomáš
BratislavaBratislava -5°
Biblia
TV program
Moje Netky
01.10.2012 08:40 Kultúra
Medzinárodný deň hudby je pre všetkých jej milovníkov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
01.10.2012 08:40 Kultúra

Medzinárodný deň hudby je pre všetkých jej milovníkovMedzinárodný deň hudby je pre všetkých jej milovníkov - Kultúra Skladatelia, interpreti aj priaznivci hudby majú 1. októbra opäť príležitosť na radosť - môžu osláviť Medzinárodný deň hudby.


Skladatelia, interpreti aj priaznivci hudby majú 1. októbra opäť príležitosť na radosť - môžu osláviť Medzinárodný deň hudby.

Pri jeho základoch stál lord Yehudi Menuhin (1916-1999), ktorý ako predseda Medzinárodnej rady hudby (IMC) navrhol, aby sa zaviedol a pravidelne pripomínal. Prvý Medzinárodný deň hudby sa konal 1. októbra 1975, v roku 2012 milovníci hudby oslávia jeho 37. výročie. Sir Yehudi Menuhin bol predsedom IMC v rokoch 1969-1975.

Išlo o konkrétnu odpoveď na list, ktorý Yehudi Menuhin ako predseda a Boris Yarustowski ako podpredseda IMC napísali všetkým členom IMC, aby sa v súlade s rezolúciou Valného zhromaždenia organizácie z roku 1973 uskutočnil prvý Medzinárodný deň hudby.

Želaním Menuhina pri zakladaní Medzinárodného dňa hudby bolo, aby sa stal prostriedkom na napĺňanie hudobných aktivít. Zároveň mu išlo o to, aby sa 1. októbra uplatňovali ideály UNESCO v oblasti mieru a priateľstva medzi národmi, rozvíjali kultúrne vzťahy medzi nimi, vymieňali sa skúsenosti a vzájomne vyzdvihovali estetické hodnoty. Skladatelia, interpreti a muzikológovia majú v tento deň osobitne hovoriť o dôležitosti hudby a o jej mieste v modernom živote.

Prvý októbrový deň je vhodný aj na výstavy hudobných nástrojov, platní, plagátov, obrazov, karikatúr a fotografií na tému hudby. Za užitočné Menuhin pokladal, aby rozhlasové a televízne stanice zaradili do programov vysielanie koncertov, rozhovorov, diskusií s významnými osobnosťami hudobného života, ale aj s inými umelcami, napríklad spisovateľmi či maliarmi, ktorí milujú hudbu.


Medzinárodná rada hudby vznikla v roku 1949 na žiadosť generálneho riaditeľa UNESCO s tým, aby dostával rady v oblasti hudby. IMC so sídlom v Paríži funguje ako nezávislá medzinárodná mimovládna organizácia udržiavajúca formálne asociačné vzťahy s UNESCO. IMC podporuje 76 národných výborov a 34 medzinárodných a regionálnych organizácií, 35 individuálnych a čestných členov vybratých spomedzi najvýznamnejších odborníkov - muzikológov, hudobných vychovávateľov, umelcov, skladateľov s medzinárodnou povesťou.

Zdroj: TASR reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASR Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok