Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
30. okt. 2020Šimon
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Pôvodný obyvateľ Síbíru a Indián zo Severnej Ameriky.
Pôvodný obyvateľ Síbíru a Indián zo Severnej Ameriky.
10.07.2020 11:48 Zaujímavosti
Medzinárodný tým vedcov dokázal, že Rusko je indiánska vlasť
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
10.07.2020 11:48 Zaujímavosti

Medzinárodný tým vedcov dokázal, že Rusko je indiánska vlasťMOSKVA - Medzinárodná skupina archeológov a paleogenetikov, ktorá porovnávala DNA pravekých obyvateľov pri jazere Bajkal a domorodých Američanov, zistila, že sú príbuznými.


Pôvodne zo Sibíru

V roku 2015 sa objavili genetické dôkazy dlhodobej hypotézy o sibírskom pôvode obyvateľov Severnej a Južnej Ameriky. Skupina vedcov analyzovala genómy 31 predstaviteľov pôvodných obyvateľov Ameriky, Sibíru a Oceánie a porovnávala ich medzi sebou. Vedci okrem toho porovnali získané údaje s výsledkami dekódovanej starej DNA extrahovanej z fosílnych zvyškov kostry a múmie.

 

 

Celkovo autori študovali viac ako tritisíc ľudských genómov zo 169 populácií – ako starovekých, tak aj moderných. A nielen potvrdili príbuzenstvo prehistorických Sibírčanov a Indiánov, ale určili aj približnú trasu, ktorou sa sťahovali zo severnej Eurázie na americký kontinent.

 

Údaje z genetickej štúdie za rok 2015 sú v súlade s archeologickými nálezmi, podľa ktorých sa už pred 13 miliónmi rokov vyvinula kultúra Clovis v Severnej Amerike. V roku 2019 tím vedcov vedený Eske Willerslev z Kodanskej univerzity analyzoval DNA 34 starovekých Sibírčanov, ktorých zvyšky staré asi 31,6 tisíc rokov sa našli v Jakutsku pri rieke Yana.

 

 

K ďalším študovaným genómom patrili ľudia, ktorí žili pred 9800 až šesťsto rokmi na území modernej Čukotky, na Primorskom území, pri jazere Bajkal a na juhozápade Fínska. Analýza údajov ukázala, že za posledných 30 tisíc rokov na Sibíri došlo k trom hlavným migráciám z juhu na sever.

 

Autori diel sa domnievajú, že takto vznikli genetické línie severoamerických Indiánov a paleosibírčanov. Asi pred 18 – 20 tisícmi rokmi sa potomkovia obyvateľov severného Sibíru a prisťahovalci z východnej Ázie premiešali a po niekoľkých tisícročiach sa Beringovým prielivom pohli smerom k americkému kontinentu.

 

 

Koncom mája bol vo vedeckom časopise Cell publikovaný článok inej medzinárodnej skupiny vedcov. Podľa ich názoru sa obyvateľstvo priamych predkov severoamerických Indiánov vytvorilo v blízkosti jazera Bajkal (Rusko) približne pred 14 tisícmi rokmi. Špecialisti analyzovali genómy 19 starovekých Sibírčanov a našli komponenty DNA naznačujúce podobnosť s pôvodnými Američanmi.

 

Zdroj: https://ria.ru/20200628/1573537120.html

   reklama


Zdroj: N.R.Netky.sk RIA.ru

Foto:  RIA.ruNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok