Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
29. máj. 2020Vilma
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
27.10.2010 11:27 Kultúra
Milovníci vína budú putovať medzi stredovekými hradbami
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
27.10.2010 11:27 Kultúra

Milovníci vína budú putovať medzi stredovekými hradbami
Už ôsme pokračovanie Dňa vínnych pivníc otvorí v Trnave tri desiatky podzemných priestorov v historickom centre mesta. V sobotu 6. novembra sa zídu na podujatí milovníci vína zo širokého okolia a výrobcovia zo všetkých kútov Slovenska.
Organizátor podujatia Trnavský spolok priateľov vína Vincech a radnica pozvali v tomto ročníku na prezentáciu štyri desiatky vinárov, okrem iných zo  Šenkvíc, Čajova, Vinohradov nad Váhom, Veľkého Krtíša, Nitry, Nových Zámkov, Modry i Arcibiskupské vínne sklepy z Kroměříža, ktoré zatiaľ nevynechali ani jeden ročník. Dôvod dať priestor iným ako domácim vinárom je podľa predsedu Vincechu Eduarda Krištofoviča jednoduchý. "O pár dní sa uskutoční dvojdňová Malokarpatská vínna cesta a bolo by asi na škodu degustovať dvakrát to isté. Preto sa pravidelne obraciame na vinárov, ktorí prezentujú inú produkciu, ktorá má domov na inej pôde, pod iným slniečkom," povedal dnes na stretnutí s novinármi.
Každý z účastníkov dostane na cestu po pivniciach, a v dvoch prípadoch aj z ulice prístupných priestoroch, vínny pas. V tomto roku ide do predaja 670 kusov, spolu sa počíta s účasťou okolo 800 ľudí. "Nikdy nemáme toľko vínnych pasov, aby sme pokryli záujem verejnosti," dodal Krištofovič. Vínne pivnice začínali pred ôsmimi rokmi, ako povedal, s tuctom priestorov. Podujatie je hojne navštevované aj z dôvodu, že počas neho možno vojsť do pivníc, inokedy verejnosti neprístupných. Každá z nich má stáročnú históriu a mnohé sú ešte takmer v pôvodnom stave. K najkrajším patrí pod pivárňou Čajka na Halenárskej ulici, najviac ich je sústredených na Kapitulskej ulici. V tomto roku pribudla do zoznamu ortodoxná synagóga bez pivnice na Haulikovej ulici, kde Vincech vyšiel v ústrety imobilným alebo starším "vínnym pútnikom", pre ktorých strmé schody do pivníc sú prekážkou.
Výroba vína je v Trnave zakorenená, už v roku 1278 sa mešťania uvádzajú v listine grófov z Jura a Pezinka ako vlastníci vysoko produktívnych viníc. Víno z teritória Trnavy dlhú dobu tvorilo jednu z najvýznamnejších komodít v obchodných aktivitách Trnavčanov.


Zdroj: TASRreklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok