Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava 12°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ministerz MZV EZ Miroslav Lajčák
Ministerz MZV EZ Miroslav Lajčák
31.10.2019 07:44 Domov
Minister Lajčák zasadal v komisii, ktorá sa zaoberá brexitom
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
31.10.2019 07:44 Domov

Minister Lajčák zasadal v komisii, ktorá sa zaoberá brexitomBRATISLAVA - Pod vedením šéfa rezortu zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslava Lajčáka sa vo včerajších hodinách uskutočnilo 14. zasadnutie Medzirezortnej koordinačnej skupiny pre brexit (MKS). Na akcii sa zúčastnil predseda vlády Peter Pellegrini, minister financií Ladislav Kamenický, štátny tajomník MZVaEZ SR František Ružička ako aj štátni tajomníci ďalších rezortov.


Minister Lajčák zosumarizoval výsledky ostatného kola rokovaní na úrovni hlavných vyjednávačov EÚ a Spojeného kráľovstva, ktoré tesne pred októbrovou Európskou radou prinieslo zblíženie pozícií v podobe dosiahnutého kompromisu najmä v otázke tzv. Írskeho protokolu a v texte deklarácie o rámci budúcich vzťahov. 

 

 

Návrh dohody bol predložený do schvaľovacieho procesu v EÚ do Európskeho parlamentu a v Spojenom kráľovstve do Dolnej komory britského parlamentu. Vzhľadom na aktuálny vnútropoliticky vývoj v Spojenom kráľovstve bude Európsky parlament o návrhu dohody hlasovať až po schválení britským parlamentom. Keďže v plánovanom termíne odchodu Spojeného kráľovstva k 31. októbru 2019 (dnes) nebolo možné dokončiť všetky procesné kroky potrebné k nadobudnutiu platnosti dohody o vystúpení, na žiadosť britskej strany a po súhlase EÚ27 došlo k predĺženiu lehoty do 31. januára 2020.

 

 

Pokiaľ by došlo k skoršej ratifikácii dohody, členstvo Spojeného kráľovstva v EÚ skončí k skoršiemu dátumu. Ďalší postup závisí od vývoja v Spojenom kráľovstve, najmä po predčasných parlamentných voľbách vyhlásených na 12. decembra 2019.

 

Zástupcovia jednotlivých rezortov, sociálnych partnerov, predstavitelia odborných a záujmových združení a obcí sa dnes vzájomne informovali o aktuálnom stave príprav na brexit. "Vláda mala od samého začiatku eminentný záujem na dosiahnutí ochrany našich občanov a podnikateľov, ktorých sa odchod Spojeného kráľovstva z EÚ dotkne ako v prípade odchodu s dohodou, tak i bez nej, samozrejme v rozdielnej intenzite" zdôraznil M. Lajčák a zároveň ubezpečil, že "tento cieľ sa nám podarilo dosiahnuť, keďže vláda prijala všetky potrebné legislatívne aj nelegislatívne opatrenia."

 

 

Predstavitelia jednotlivých rezortov informovali taktiež o stave implementácie zákona č. 83/2019 Z. z. (tzv. lex brexit), ktorý je plne pripravený ako aj o plnení uznesenia vlády k príprave na odchod Spojeného kráľovstva z EÚ. Ide o opatrenia týkajúce sa zabezpečenia kapacít v oblasti poskytovania zdravotnej starostlivosti a sociálneho zabezpečenia ako aj usmernenia pri postupoch o uznávaní a výkone súdnych rozhodnutí.

 

 

Je potrebné, aby sa občania na oboch stranách čo najskôr registrovali, keďže legálny pobyt je predpokladom zotrvania v krajine a podmienkou pre ďalšie nároky. Obavy a neistota o výsledku brexitu pretrvávajú aj v podnikateľskom sektore, prítomní zástupcovia podnikateľských subjektov ubezpečili o priebežných intenzívnych prípravách na nový spôsob obchodnej výmeny a administratívnych, logistických, regulačných, colných a daňových povinností a procedúr.

 

 

 

 

 

 reklama


Zdroj: TASR/netky LČ

Foto:  TASR, Pexels, PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok