Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
1. mar. 2021Albín
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
15.12.2020 12:11 Domov
Minister životného prostredia Ján Budaj oznámil reformu prístupu k chráneným územiam
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
15.12.2020 12:11 Domov

Minister životného prostredia Ján Budaj oznámil reformu prístupu k chráneným územiamBRATISLAVA - Ministerstvo životného prostredia začína akciu na záchranu chránených území.


Minister životného prostredia Ján Budaj, predstavil legislatívne opatrenia, ktorými chce zabrániť v devastácií chránených území a zároveň odvrátiť žalobu Európskej komisie za nedostatočnú ochranu hlucháňa na Slovensku.

 

Nová legislatíva


Ministerstvo životného prostredia spúšťa legislatívny proces, ktorým sa novelizuje zákon o ochrane prírody a krajiny. Obmedzia sa tak činnosti a hospodárske aktivity, ktorými dochádza k poškodzovaniu a ničeniu biotopov v chránených územiach.

 

Súčasťou novely má byť prevedenie správy lesov vo vlastníctve štátu, ktoré sú v národných parkoch ako územia v 3.,4. a 5. stupni ochrany, pod správu Štátnej ochrany prírody.


Envirorezort chce zároveň podporiť aj urbárne spoločenstvá a nastaviť jednoduchší a spravodlivejší spôsob odškodňovania súkromných vlastníkov za obmedzenie ich hospodárskych aktivít. „Mnohí privátni vlastníci sa v súčasnosti cítia ukrivdení. Tento zákon im chce pomôcť,“ avizuje minister Ján Budaj.

 

 

Žaloba voči Poľsku a Slovensko

 

Susedné Poľsko, ktoré sa nachádzalo v podobnej situácii, ako my teraz, dostalo od Súdneho dvoru EÚ za ťažbu dreva v chránených územiach dennú pokutu 100 tisíc eur v rámci predbežného opatrenia.

 

„Slovensku hrozí žaloba a sankcie za zlyhania predchádzajúcich vlád v dôsledku nedostatočnej ochrany biotopov. Jedinou cestou, ako zabrániť riziku sankcii je prijať účinné opatrenia na skutočnú ochranu nášho prírodného bohatstva – národných parkov. Odkladanie zmien by bolo veľkou chybou.“ zdôraznil minister životného prostredia. 

 

Programové vyhlásenie vlády

 

Minister Budaj sa k tejto téme vyjadroval už v júni tohto roku. Poukázal na to, že ochrana národných parkov na Slovensku vyplýva z Programového vyhlásenia vlády Igora Matoviča .

 

„Vo vládnom programe sa jasne hovorí, že navrhneme takú zonáciu národných parkov, ktorá zabezpečí ich účinnú ochranu s ohľadom na medzinárodné kritériá IUCN. Rozsah zón bez ľudských zásahov bude totožný s 5. stupňom ochrany prírody a bude tvoriť najmenej 50 % rozlohy územia,“ uviedol vtedy minister. reklama


Zdroj: Ministerstvo životného prostredia/SITA/Netky Ida Železníková

Foto:  pixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok