Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
7. dec. 2021Ambróz
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Predsedkyňa politickej strany ZA ĽUDÍ, podpredsedníčka vlády Slovenskej republiky a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR.
Predsedkyňa politickej strany ZA ĽUDÍ, podpredsedníčka vlády Slovenskej republiky a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR.
21.01.2021 15:32 Domov
Ministerka Remišová ozrejmila, kam sa Slovensko rozhodlo dať 3 milióny eur
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
21.01.2021 15:32 Domov

Ministerka Remišová ozrejmila, kam sa Slovensko rozhodlo dať 3 milióny eurBRATISLAVA - Podpora kultúry, vedeckej spolupráce v oblasti životného prostredia či výstavba cyklotrás. Práve na takéto projekty budú smerovať 3 milióny eur cez Nástroj európskeho susedstva medzi Maďarskom, Slovenskom, Rumunskom a Ukrajinou (ENI CBC HU-SK-RO-UA). Tento program od októbra 2020 spravuje Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR). Jeho cieľom je posilniť cezhraničnú spoluprácu štátov Európskej únie s Ukrajinou.


"Žiadny región by nemal byť menej rozvinutý, všade by mali mať ľudia rovnaké príležitosti a európsku kvalitu života. Európska únia preto aj prostredníctvom cezhraničných projektov podporuje rozvoj regiónov," uviedla vicepremiérka Veronika Remišová.

 

 

Išlo o tretiu výzvu

Tentoraz pomôžu regiónu východného Slovenska schválené projekty z Nástroja európskeho susedstva. V tretej výzve v súčasnom programovom období predložili žiadatelia 119 projektov, z ktorých 30 získalo podporu. V desiatich z nich figurujú slovenskí prijímatelia.

 

"Jedným z cieľov regionálneho rozvoja je podpora turistického ruchu. Slovensko má v oblasti turizmu veľa čo ponúknuť, žiaľ nie všade sa tento potenciál využíva naplno. Jedným zo zásadných predpokladov pre rozvoj turizmu je kvalitná infraštruktúra a práve do nej bude smerovať významná časť podpory z Nástroja európskeho susedstva," zdôraznila ministerka regionálneho rozvoja.

 

Šariš a Liptov 

Pod Šarišským hradom vznikne v spolupráci s ukrajinským mestom Rakoshyno archeopark s oddychovou zónou, ktorý do regiónu priláka návštevníkov z blízkeho aj širšieho okolia. Na Liptove sa zasa stará hasičská zbrojnica premení na obecné múzeum, ktoré sa stane súčasťou "Cesty predkov" do Maďarska a na Ukrajinu.

 

 

Prešov 

Eurofondy v Prešovskom kraji pomôžu aj so skvalitnením dopravnej infraštruktúry. Udržateľná doprava v rámci cyklotrasy "Poloniny Trail" bude podporená sumou viac ako milión eur. Medzi schválenými projektami je tiež pokračovanie modernizácie ciest, ktoré vedú k hraničnému priechodu Ubľa-Malyj Bereznyj. Realizátorom tohto projektu je Prešovský samosprávny kraj spolu so Zakarpatskou oblasťou na Ukrajine.

 

Ochrana ŽP

Jedným z podporených je vzdelávací projekt Vihorlatskej hvezdárne, ktorý je zameraný na znižovanie svetelného smogu. Cez cezhraničný nástroj budú podporené tiež dva environmentálne projekty košických univerzít - Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) aj Technickej univerzity (TUKE).

 

 

UPJŠ bude v rámci projektu "Životné prostredie pre budúcnosť" vzdelávať žiakov základných škôl o enviro záťažiach. Projekt TUKE, realizovaný v spolupráci s inštitúciami z Maďarska, Rumunska a Ukrajiny, je zameraný na protipovodňový monitoring hrádzí na rieke Tisa a získal odporúčanie a podporu Stratégie EÚ pre dunajský región. Slovensko Dunajskej stratégii tento rok predsedá. 

 

Zdravotníctvo

Úspešným sa stal tiež projekt Slovenskej asociácie cystickej fibrózy. Tá v spolupráci s detskou nemocnicou v ukrajinskom meste Ivano-Frankivsk pomôže nakúpením špeciálnych prístrojov skvalitniť život detí s touto zriedkavou chorobou.

 

 

"O prínose cezhraničnej spolupráce s Ukrajinou v oblasti zdravia svedčí aj fakt, že výsledky projektu z predošlého programového obdobia boli základom pre aplikovanie nových prístupov v liečbe tohto ochorenia na území celej Ukrajiny," vysvetlila vicepremiérka Remišová s tým, že toto je dôkaz, že cezhraničné projekty majú skutočne významný prínos.

 

Zoznam schválených projektov z poslednej výzvy, ako aj všetky informácie o programe ENI CBC HU-SK-RO-UA, nájdu záujemcovia na oficiálnej stránke. 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: MIRRI SR/Netky Lukáš Čief

Foto:  Facebook, SITA, PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok