Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
29. jan. 2022Gašpar
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
23.08.2017 06:00 Domov
Ministerstvo životného prostredia pre obrovský záujem navýši dotácie na zhodnotenie bioodpadu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
23.08.2017 06:00 Domov

Ministerstvo životného prostredia pre obrovský záujem navýši dotácie na zhodnotenie bioodpaduBRATISLAVA - O dotácie z eurofondov určených na zhodnocovanie bioodpadu má záujem 273 žiadateľov. Ide o projekty za približne 32 miliónov eur. Informoval o tom dnes hovorca Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR Tomáš Ferenčák.


"Vzhľadom na enormný záujem samospráv sa envirorezort rozhodol celkovú sumu navýšiť. Obce a mestá môžu na nákup záhradných kompostérov na bioodpad, ktorý vznikne v domácnostiach alebo pri údržbe zelene, využiť 20 miliónov eur," doplnil.

 

Minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) zdôraznil, že jeho rezort sa snaží celý systém nastaviť tak, aby sa na Slovensku oplatilo separovať, recyklovať a tvoriť minimum odpadu. "Aj preto podávame samosprávam pomocnú ruku, aby pre svojich občanov vytvorili tie správne podmienky pre efektívne nakladanie s odpadom," povedal.

 

Rezort pripomína, že povinnosť zabezpečiť nakladanie s biologickým rozložiteľným komunálnym odpadom vyplýva obciam zo samotného zákona o odpadoch. Samosprávy majú zverejňovať na webe popis celého systému nakladania s komunálnymi odpadmi vrátane triedeného zberu v obci. Od začiatku roka musia tiež zabezpečiť triedený zber aj kuchynských odpadov z domácností a odpadov zo záhrad. "V prípade nezavedenia triedeného zberu im podľa zákona o odpadoch hrozí pokuta od 800 eur do 80.000 eur," pripomína rezort.

 

Poukazuje aj na neustále snahy vylepšiť systém nakladania s odpadom. Napríklad minulý týždeň vláda schválila novelu odpadového zákona, ktorá má odbremeniť tisícky podnikateľov a živnostníkov od zbytočnej administratívy, sprehľadniť systém odpadov, ale najmä viac odpad triediť a menej ho ukladať na skládky odpadov.

 

"No dôležitý je v tomto prípade aj zodpovedný prístup každého človeka k sebe, ale aj k životnému prostrediu. Žiadny zákon totiž nemôže úplne vylúčiť ľahostajné správanie sa jednotlivcov," uzavrel šéf envirorezortu.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok