Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
26. sep. 2020Edita
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
23.03.2018 13:26 Ekonomika
Ministerstvo financií chce upraviť pravidlá pre finančných sprostredkovateľov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
23.03.2018 13:26 Ekonomika

Ministerstvo financií chce upraviť pravidlá pre finančných sprostredkovateľovBRATISLAVA - Ministerstvo financií SR chce stanoviť pravidlá finančným sprostredkovateľom a finančný trh tak čakajú viaceré novinky.


Novelizovať by sa mali zákony o poisťovníctve, o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve, o dohľade nad finančným trhom, o spotrebiteľských úveroch a iných úveroch a pôžičkách pre spotrebiteľov, ako aj zákon o úveroch na bývanie. Cieľom je podľa rezortu financií zvýšiť transparentnosť a prehľadnosť nákladov pri distribúcii finančných produktov a regulácia odmien finančných sprostredkovateľov. Novelu zákona o poisťovníctve predkladá rezort do medzirezortného pripomienkového konania.

Klienti komerčných bánk a poisťovní by mali mať k dispozícii formuláre, ktoré im poskytnú informáciu o hlavných položkách vstupujúcich do ceny finančných produktov. V rámci regulácie odmeňovania finančných sprostredkovateľov nepôjde podľa vyjadrení ministerstva len o poistky, ale pôjde aj o sprostredkovanie úverov, či už spotrebných alebo hypoték. “Treba si uvedomiť, že odmeny pre týchto sprostredkovateľov sú často veľkou záťažou pre klientov. Náš pohľad na túto reguláciu je najmä z pohľadu ochrany spotrebiteľov,“ uviedol minister financií Peter Kažimír.

V rámci novely sa hovorí aj o regulácii výšky odkupnej hodnoty v životnom poistení. Malo by sa tak podľa ministerstva financií zabrániť tomu, aby klient znášal v prvých rokoch všetky náklady spojené s uzavretím poistnej zmluvy. Zaviesť by sa mala maximálna výška odmeny finančného agenta pri sprostredkovaní spotrebiteľského úveru a úveru na bývanie. Rezort financií ju stanovil na 1,5 % zo sumy sprostredkovaného úveru. Táto suma by mala byť sprostredkovateľovi vyplácaná raz ročne, počas obdobia troch rokov v rovnakých splátkach.

Zároveň novela upravuje spôsob výpočtu ročných príspevkov pre samostatných finančných agentov, tak aby sa jednotlivé subjekty podieľali na príspevkoch spravodlivejšie. K sprehľadneniu pravidiel by podľa ministerstva financií malo prispieť aj poskytovanie informačnej tabuľky obsahujúcej údaje o poskytovateľovi spotrebiteľského úveru, resp. úveru na bývanie, ako aj výšku odmeny finančného agenta. Účinnosť zákona sa navrhuje od 1. júla 2019.
 reklama


Zdroj: SITA

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok