Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
11. apr. 2021Július
BratislavaBratislava 16°
Biblia
TV program
Moje Netky
Národný potravinový katalóg
Národný potravinový katalóg
18.08.2017 13:52 Ekonomika
Ministerstvo pôdohospodárstva spustilo demoverziu potravinového katalógu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
18.08.2017 13:52 Ekonomika

Ministerstvo pôdohospodárstva spustilo demoverziu potravinového katalóguNITRA – Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR dnes počas 44. ročníka výstavy Agrokomplex v Nitre spustilo demoverziu Národného potravinového katalógu.


Elektronický nástroj verejného obstarávania má podľa rezortu ponúkať verejným obstarávateľom, nakupujúcim potraviny za štátne financie, kvalitné a bezpečné potraviny od kvalifikovaných dodávateľov za ekonomicky najvýhodnejších podmienok.

 

Sprístupnená demoverzia slúži na úvodné zoznámenie sa s obsahom sortimentu a formulárom produktového listu. Jej účelom je podľa ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej (nominantka SNS) získanie spätnej väzby zo strany dodávateľov. Vypĺňať produktový list bude možné od 4. septembra tohto roka. Samotné spustenie systému bude možné o niekoľko mesiacov, keď sa katalóg zaplní dostatočným množstvom dodávateľov. Náklady na vytvorenie Národného katalógu potravín by sa mali pohybovať na úrovni 2,5 milióna eur.

 

Podľa riaditeľky Výskumného ústavu potravinárskeho Zuzany Nouzovskej definuje kvalitu potravín v tomto katalógu 30 právnych predpisov pre jednotlivé skupiny. "V katalógu máme sedem skupín potravín, ktoré sa delia na podskupiny, spolu 48 kategórií výrobkových odvetví, ktoré na Slovensku máme. Celkovo ponúkne katalóg dnes zhruba 1880 generických názvov potravín, ktoré Výskumný ústav potravinársky na základe legislatívy a ponuky na trhu definoval," priblížila.

 

Podľa Matečnej bude hlavným prínosom Národného potravinového katalógu zvýšenie kvality stravovania dostupnosťou kvalitných a čerstvých potravín a zefektívnenie objednávania potravín kupujúcimi. Katalóg prinesie možnosť lokálnym producentom jednoducho sa uchádzať o zákazky financované z verejných zdrojov a prispeje k zlepšeniu komunikácie medzi dodávateľmi a kupujúcimi na miestnej úrovni.

 

"Dnešným dnom sa spúšťa projekt Národného potravinového katalógu, podľa ktorého kritériom bude kvalita a čerstvosť. Len cena nebude rozhodovať o tom, čo si dáme do úst," reagoval predseda poslaneckého klubu SNS v Národnej rade (NR) SR Tibor Bernaťák. Pojem čerstvosť podľa neho znamená, že potraviny budú dovážané z blízkych regiónov, čím sa podporia aj slovenskí poľnohospodári a potravinári. Zároveň prídu kvalitné domáce potraviny do školských, predškolských a iných stravovacích zariadení, ako aj do nemocníc.

 

Národniari avizujú, že pripravujú ďalšie projekty na podporu a rozvoj slovenského poľnohospodárstva a potravinárstva. Prísne opatrenia a kontrola podporia podľa nich potravinovú sebestačnosť a bezpečnosť krajiny. Aj avizovaný projekt "zelená nafta" má za úlohu podporiť spracovateľov a výrobcov napríklad hydiny a ošípaných. "Bez dotácii štátu nie je možné súťažiť so západoeurópskymi krajinami a ich dovážaným tovarom," konštatuje v stanovisku SNS.

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  mpsr.skNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok