Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. jan. 2021Dalibor
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračný záber na vyšetrovaciu lampu v policajnej kancelárii.
Ilustračný záber na vyšetrovaciu lampu v policajnej kancelárii.
02.11.2020 09:50 Domov
Ministerstvo vnútra chce aj projektom MIKRODAK zlepšiť vyšetrovanie zločinov - chcú kúpiť tieto dôležité zariadenia
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
02.11.2020 09:50 Domov

Ministerstvo vnútra chce aj projektom MIKRODAK zlepšiť vyšetrovanie zločinov - chcú kúpiť tieto dôležité zariadeniaMinisterstvo vnútra sa práve v období koronavírusovej krízy rozhodlo obstarať laboratórny prístroj, ktorý analyzuje aj citlivé vzorky DNA.


Ide nepochybne o dôležité zariadenie, ktoré policajtom môže výrazne uľahčovať ich prácu, ktorou je aj vyšetrovanie rôznych zločinov, no nepochybne táto správa v tomto čase môže byť aj pomyselnou vodou na mlyn konšpirátorov, ktorí kvôli tomu môžu vytvárať rôzne konštrukty, prečo práve takéto zariadenie idú kupovať práve teraz.

 

 

Vysvetľovať

Aj preto je dôležité vysvetľovať a zamerať sa pri tom práve aj na takéto detaily, ktorých objasnenie môže zabrániť vzniku zbytočných hoaxov, s ktorými následne polícia bojuje aj na sociálnej sieti a je ich skutočne požehnane.

 

Skúmanie DNA

Rezort vnútra po vyhlásení verejného obstarávania chce vlastniť nový laboratórny prístroj, ktorý je vybavený o rôzne príslušenstvo na expertíznu činnosť. Skúmať má práve DNA. Ako sa ďalej uvádza v oznámení na internetovej stránke Úradu pre verejné obstarávanie, náklady sa odhadujú na 538 640 eur bez DPH. Cenové ponuky sa očakávajú do 24. novembra, keď je posledný termín. Práve najlacnejšia ponuka má byť uprednostnená pred ďalšími.  

 

Aj fluorescenčný mikroskop

Patrí sem napríklad aj fluorescenčný mikroskop, ktorý vyhľadá rôzne biologické stopy. K zariadeniam, aké rezort hľadá, patrí aj prenosné svetlo na vyhľadávanie latentného biologického materiálu, stolové vyšetrovacie kriminalistické svetlo alebo centrifúga s chladením.

 

 

Slovenská Ľupča či Košice

Tieto zariadenia následne Kriminalistický a expertízny ústav Policajného zboru bude využívať v Bratislave, Košiciach i v stredoslovenskej Slovenskej Ľupči, ktorá sa nachádza pár km od Banskej Bystrice.
 

MIKRODAK
"Nákup nového laboratórneho prístrojového vybavenia sa realizuje v rámci projektu MIKRODAK, ktorého hlavným cieľom je zriadenie nového špecializovaného pracoviska na genetickú analýzu s využitím laserovej mikrodisekcie,"
zdôrazňuje ministerstvo vnútra.

 

Zlepšenie vyšetrovania

Umožní sa tak podľa nich rozvoj detekčných nástrojov a metód v oblasti analýzy DNA, ale sa aj zvýši efektívnosť a účinnosť výkonu analýzy DNA na pracoviskách Kriminalistického a expertízneho ústavu Policajného zboru.

 

 

Bez konšpirácií

Nákup teda nesúvisí s koronavírusom, ako konšpirátori môžu začať v najbližších dňoch vymýšľať. Jedným z výmyslov, ktorý môžu vytvoriť, je, že toto nepochybne súvisí s viac ako tromi miliónmi vzoriek, ktoré štát odobral počas testovania. Tie však budú podľa medializovaných informácií spálené ako biologický odpad v kafilériách.reklama


Zdroj: SITA/Netky Michal Albert

Foto:  Unsplash/YouTubeNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok