Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
2. júl. 2022Berta
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský
Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský
17.02.2022 10:30 Domov
Ministerstvo vypočulo pacientov a lekárov. Zmenilo predpisovanie liekov
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
17.02.2022 10:30 Domov

Ministerstvo vypočulo pacientov a lekárov. Zmenilo predpisovanie liekovBRATISLAVA - Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR vydalo rozhodnutie, ktoré reaguje na problémy v súvislosti so zmenou predpisovania liekov. Upravuje delegovanie predpisovania medzi špecialistami a všeobecnými lekármi, ako aj preskripciu pri prepustení pacienta z nemocnice.


Rozhodnutie súvisí s novelizáciou zákona o liekoch od nového roka a bude platiť do skončenia mimoriadnej situácie, ktorá je na Slovensku vyhlásená od začiatku pandémie.

 

 

Rezort v ňom ozrejmil, že k úprave tzv. delegovanej preskripcie pristúpil na základe dopytu odborných spoločností aj pacientov.

 

„Ministerstvu bolo doručené veľké množstvo podnetov apelujúcich na nepripravenosť ambulantného sektora, ako aj ústavného sektora na novú právnu úpravu. Nezanedbateľnú časť tvorili aj podnety prichádzajúce priamo od pacientov, ktoré spočívali najmä v sťaženom prístupe k predpisovaniu humánnych liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín,“ zdôvodňuje v rozhodnutí. 

 

Prečítajte si tiež: Vakcínu proti HPV budú preplácať zdravotné poisťovne

 

Všeobecní lekári môžu podľa rozhodnutia predpisovať lieky, zdravotnícke pomôcky a dietetické potraviny na základe odporúčania odborného lekára, ktoré vydali pred 1. januárom 2022, a to najviac po dobu jedného roka. Špecialisti majú pri ďalších lekárskych vyšetreniach zase povinnosť predpísať pacientovi lieky. Môžu tým zároveň po dohode najviac na dva mesiace poveriť aj iného špecialistu i všeobecného lekára.

 

Ministerstvo upravilo aj predpisovanie pri prepustení pacienta z nemocnice, v ktorom upresnilo povinnosť lekára predpísať liek či zdravotnícku pomôcku potrebnú na liečbu najviac na dobu 30 dní. Predpisovať budú môcť aj neatestovaní lekári. Pokiaľ bude pacient potrebovať ďalšie lieky, bude mu ich do návštevy špecialistu môcť predpísať aj všeobecný lekár, najdlhšie pol roka od hospitalizácie. Rozhodnutie upravuje aj používanie kódov lekárov do vydania vyššej verzie služby eRecept.

 

 

Zmeny v predpisovaní liekov, podľa ktorých mali lieky pacientom predpisovať rovno špecialisti a nie všeobecní lekári na ich odporúčanie, kritizovali viacerí predstavitelia odborných lekárskych spoločností a hlavní odborníci ministerstva zdravotníctva. Vyzvali šéfa rezortu Vladimíra Lengvarského (nominant OĽaNO), aby pozastavil účinnosť novely zákona o liekoch a inicioval diskusiu. Na problémy upozorňovali aj pacienti, nemocnice či zástupcovia domovov sociálnych služieb.

 

Možno vás zaujme: Vláda uvoľní opatrenia. Život sa vráti do stavu pred pandémiou!

 

Legislatívnu zmenu priniesol pozmeňujúci návrh poslancov Národnej rady SR za klub OĽaNO Evy Horváthovej, Mareka Krajčího a Mareka Šefčíka. Podľa ministerstva jej cieľom bola okrem iného snaha o zvýšenie medicínskej a právnej bezpečnosti pacienta či predpisovanie liekov pre pacientov, ktorých prepúšťali z nemocnice s liekmi na tri dni. Zmeny iniciovala jedna zo spoločností združujúca všeobecných lekárov, ktorá upozorňovala na ich preťaženie. O úprave, ktorá by na vzniknutú situáciu reagovala, hovorili poslanci a ministerstvo už po januárovom stretnutí zainteresovaných strán.

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Dedík

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok