Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
8. aug. 2020Oskár
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
19.10.2010 07:22 Kultúra
MKCR nebude realizovať zmluvu na digitalizáciu kultúrneho dedičstva
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
19.10.2010 07:22 Kultúra

MKCR nebude realizovať zmluvu na digitalizáciu kultúrneho dedičstva
Ministerstvo kultúry a cestovného ruchu nebude realizovať základnú zmluvu na digitalizáciu kultúrneho dedičstva. Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásil minister Daniel Krajcer.
Ako uviedol, dokument sa neposudzoval na základe politických stimulov, ale na základe faktov. Vychádzalo sa pritom z právnych analýz a podrobného auditu.
Ak by sa postupovalo podľa zmluvy, tak by to bolo v príkrom rozpore so základným cieľom Operačného programu informatizácia spoločnosti (OPIS) Prioritná os 2, čo je rozvoj pamäťových a fondových inštitúcií. "S pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou by Slovensko muselo vrátiť miliardy korún naspäť do Bruselu, keďže by išlo o neoprávnené výdavky," upozornil s tým, že v celom projekte išlo predovšetkým o zaujímavý a lukratívny biznis pre súkromné firmy. Vysvetlil, že by tak vznikli obrovské škody, pretože peniaze by nesmerovali do slovenskej kultúry. Prijímateľom a žiadateľom peňazí v rámci OPIS Prioritná os 2 môžu byť zriaďovateľské organizácie ministerstva kultúry. "Tieto inštitúcie by získali finančné prostriedky, ale na základe tejto základnej zmluvy by ich museli okamžite nasmerovať do súkromného prostredia. S peniazmi by tak nakladali súkromné firmy," ozrejmil Krajcer.
Keďže ide o národné projekty, Európska únia vyčlenila takmer 200 miliónov eur v tejto oblasti pre Slovensko. "Vyvážať knihy na odkysľovanie do Nemecka je v rozpore so základným cieľom, ale aj so spôsobom použitia týchto prostriedkov," priblížil.
Krajcer sa ešte dnes stretne s majiteľmi spoločnosti Tender Media Group, s ktorou bola zmluva uzavretá a začne rokovať o jej vypovedaní. "Zmluva umožňuje vypovedanie po dohode oboch strán a jednostranne na základe 12-mesačnej dohody," poznamenal. Na základe právnej analýzy ju tiež ministerstvo nemusí napĺňať.
Bývalé vedenie rezortu podpísalo deň pred parlamentnými voľbami na základe verejnej súťaže zmluvu na 170-miliónovú zákazku bez dane s jej víťazom - spoločnosťou Tender Media Group. Tá sa týkala ochrany a digitalizácie predmetov a obsahu kultúrneho dedičstva.

Zdroj: TASRreklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok