Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
12. apr. 2021Estera
BratislavaBratislava 18°
Biblia
TV program
Moje Netky
Boo Hooper
Boo Hooper
19.02.2021 12:58 Zaujímavosti
Mladá žena má zvláštnu psychickú poruchu a 25 identít
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
19.02.2021 12:58 Zaujímavosti

Mladá žena má zvláštnu psychickú poruchu a 25 identítBo Hooper má disociatívnu poruchu identity a 25 osobností.


Mladá Bo Hooper, 23-ročná žena,  prezradila portálu ledbible.com, ako je možné, že má viac osobností, ktoré jej podľa nej bránia v hľadaní zamestnania. totiž disociatívnu poruchu identity.

 

 

Disociatívna porucha identity

 

Disociatívna porucha  patrí medzi psychické ochorenia. Porucha môže mať i psychosomatický pôvod alebo súvis s traumatickou udalosťou v živote, neriešiteľnými problémami, dlhodobým stresom. Väčšina disociatívnych porúch vzniká pod vplyvom zážitku psychickej traumy v detstve alebo v dospelosti.

 

Neúnosné emócie, spomienky, intenzívne negatívne až traumatické zážitky či myšlienky sú disociované od vedomej časti psychiky, sú vytláčané do podvedomia a stávajú sa podkladom pre tvorbu rôznych psychických a telesných príznakov.

 

Najzávažnejší priebeh a prognózu majú pacienti s psychogénnymi neepileptickými záchvatmi, ktorí veľmi často liečení chybne pre epilepsiu. Príznaky vznikajú v úzkej súvislosti s psychickým stresom a často sa zjavujú odrazu. 

 

Koľko má Bo osobností?

 

Táto porucha je charakterizovaná minimálne dvoma odlišnými stavmi osobnosti. Takže Bo môže stráviť pár dní napríklad ako 13-ročný chlapec alebo ako nahnevaná žena v strednom veku.

 

 

Bo pochádza z Plymouthu v Devone a prezradila, že má celkovo 25 rôznych osobností, vrátane päťročnej Layly, 13-ročnej Toastovej, koketnej tínedžerky Tracey a ženy menom Texas.

 

 

Ktokoľvek z jej osobností sa môže kedykoľvek zjaviť, a bude sa zdržiavať tak dlho, ako sa mu zachce. Dokážete si to vôbec predstaviť?

 

 

„Moje osobnosti sú pre mňa veľmi odlišné a trvalo dlho, kým som ich všetky spoznala. Jedným z nich je chlapec menom Toast, ktorý práve dovŕšil 13 rokov a je veľmi hlasný. Rád sa hrá a ku Casey má veľmi bratský vzťah. Niekedy Casey vchádza do miestnosti, spýta sa ma, či si dám šálku čaju. Existuje aj ďalšia osdobnosť, ktorá sa volá Tracey a je pre mňa veľmi odlišná, pretože som veľmi hanblivá a ona je zasa skutočne sebavedomá. Dáva si nápoje od chalanov v kluboch a raz pobozkala muža za cigaretu a ja ani nefajčím," opísala pocity Bo.

 

 

Problém zamestnať sa

 

Mladé „dievča“ kvôli svojmu zdravotnému stavu nemôže pracovať. Vysvetlila, že napríklad jej osobnosť Layla je dieťaťom a odmieta ju vnímať ako ženu. Potom je tu Rosie, ktorá ju nikdy nenechá nahnevať sa, ak sa Bo pokúsi nahnevať, príde Rosie a zlobu odvedie preč.

 

Jej osobnosti môžu vstupovať aj len na pár minút. Každá osobnosť má iný vkus na jedlo, oblečenie a dokonca aj na partnerov a tak by bolo náročné pracovať v akomkoľvek zamestnani. Mohlo by to byť nebezpečné pre ňu ale i okolie.

 

Vraj si nevšímala všetky svoje osobnosti celý život, ale začala až keď dospievala, pretože osobnosť s menom Texas, sa začala k okoliu správať nepriateľsky. Porucha prináša i situácie, kedy si Bo takmer nič nepamätá.

 

 

Názor odborníka

 

„Každý z vašich stavov identity môže mať rôzne vzorce myslenia a vzťahujúce sa na svet, vaše stavy identity sa môžu stretnúť s rôznym vekom a pohlavím, môžete mať pocit, že máte jednu„ hlavnú “časť svojej identity, ktorá sa cíti byť dôležitejšia ako vy. Niektorí to nazývajú identitou hostiteľa,“ povedala Rosie Weatherley, hovorkyňa charity pre duševné zdravie.

 

Život pre človeka s disociatívnou poruchou identity je veľmi náročný. Pomôcť mu môže napríklad denník, hodinky, zoznam priateľov a kontaktov na rodinu, či poznámky napísané hocikde v dome.

 reklama


Zdroj: Netky Kristýna Peštová

Foto:  ledbible.comNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok