Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
15. apr. 2021Fedor
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Igor Hanečák a grafika linorytu výstavy 1138.
Igor Hanečák a grafika linorytu výstavy 1138.
25.04.2019 15:43 Environetky
Mladý slovenský umelec: Výstava s názvom 1138 s odkazom pre spoločnosť
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
25.04.2019 15:43 Environetky

Mladý slovenský umelec: Výstava s názvom 1138 s odkazom pre spoločnosťPOPRAD - Igor Hanečák je mladý umelec, ktorý sa venuje rôznym projektom a jedným z nich je aj Arthouse, kde tvorí, venuje sa textilnej tvorbe, a taktiež recykluje kreatívnym spôsobom. Svojou výstavou 1138 chcel priblížiť katastrofu, ktorá sa odohrala v roku 2013 v Bangladéši, kvôli Fast Fashion priemyslu.


Prečo názov 1138?

 

V roku 2013 sa v bangladéšskom Rana Plaza zrútila budova továrne, kde pracovali ľudia v oblasti Fast Fashion priemyslu. Tento priemysel sa vyznačuje lacnou pracovnou silou, neľudskými pracovnými podmienkami a hlavne tým, že jeho produkty sú najdostupnejšie a kvantum, ktoré sa ho vyprodukuje je pre planétu viac škodné než prospešné. 

 

Bangladéšski ľudia sa zhromažďujú a hľadajú pozostalých a obete po zrútení budovy Rana Plaza, v ktorej sa nachádzalo päť tovární na odevy v Savare, neďaleko Dháky v Bangladéši. Predné svetové módne značky a odborové zväzy oznámili trojročnú dohodu v Paríži, vo štvrtok 29. júna 2017, aby pokračovali v bezpečnostnom programe pre požiarnu bezpečnosť a bezpečnosť budov, ktorý zahŕňa tisíce tovární na odevy v Bangladéši. Zdroj: SITA

 

Továreň fungovala aj napriek zákazom kvôli nelegálnemu poschodiu a narušenej statike. Robotníci a robotníčky tam však boli nútení ísť pod hrozbou straty zamestnania. Po nešťastí, ktoré sa udialo 24. apríla 2013 zahynulo 1138 ľudí. To zapríčinilo vznik celosvetového hnutia Fashion Revolution. Každoročne odvtedy prebieha Fashion Revolution week s rôznymi aktivitami po celom svete.

 

 

Vernisáž bola otvorením popradkého Fashion Revolution weeku, ktorý začal 21.apríla a skončil dnes 25.4.2019.

 

Čo ťa priviedlo k tomu vytvoriť túto inštaláciu?

 

Najskôr sme vymysleli záplaty, ktoré mali symbolizovať to, že aj staré oblečenie sa dá ešte použiť a dokonca aj opraviť. Ľudia totiž často vyhadzujú oblečenie, ktorému nič nie je a je úplne nositeľné. Prvou myšlienkou teda bolo poukázanie na to zlé aj s riešením. Inštalácia 1138 je spojená so zrkadlom, kde sa môžu ľudia fotiť a šíriť tetno odkaz. Inštaláciu budeme mať ohľadom Fast Fashion aj na Pohode.

 

 

Koľko plachiet a iného materiálu si spotreboval na prípravu tejto výstavy?

 

Koľko je plachiet to som doteraz nespočítal (smiech). Grafík je však 1138, ako symbol počtu ľudí, ktorí zomreli v továrni Rana Plaza. Grafiky som vytvoril linorytom čo je grafická technika tlače. Na grafiky som použil priemyselnú farbu, aby to bolo čo najviac autentické. V prostredí, kde pracovali títo ľudia používali práve chemické farby, ktoré nám najviac znečisťujú prostredie. 

 

 

Pripravuješ ďalšie projekty s takýmto odkazom? 

 

Mám pripravené ďalšie projekty. Chcem spojiť tvorcov a recyklátorov, vytvoriť teda "recyklačný influencing". Rozširovať myšlienku a komunitu v tomto duchu. Zároveň dostávať produkty medzi ľudí, ktorí sa tým vôbec nezaoberajú, no samozrejme nenásilnou formou. Každý má totiž právo si vybrať.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

strike a pose vol.3 alebo opäť sme nazahalali😝📸 po našej VESTOVEJ a KARDIGANOVEJ novinke prichádza KARDIGANOVESTA alebo VESTOKARDIGAN ✌🏼 čo poviete? Zatiaľ vo verzii pre dámy 🤷🏼‍♂️aby si však páni nemysleli, že sa na nich zabudlo tak v procese vývoja a výroby sú aj pánske tielka a kardigany🙂 dostupný vo všetkých našich dizajnoch, na obrázku v dizajne od @zanetaxx #slovakobycajny #novinka #novinecka #kardiganovesta #vestokardigan #tesmesanavzajom #sikovnevecisikovnymludom #holub #vec #ichkrvou #strikeapose #primat #primatme #primatprimat #pavolprekop #nejebemnato #moda #sitenaslovensku #lokalnatradicia #lokalnakvalita #linoryt #bavlna #rucnerobene #slovenskamoda #trencinmestomody #trencin #regiontrencin #trencianskykraj #sitenaslovensku #madeinslovakia P.S. Stále aj tak najdôležitejšie je to, čo na oblečení je. Nie len ono samotné.✌🏼

Príspevok, ktorý zdieľa Primát (@primat.me),

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Včera ste si v rámci Týždňa módnej recyklácie v @arthousepoprad mohli okrem pozretia výstavy 1138 od @arthanetlak vytvoriť taktiež obal na fľašu, koberček, či tašku z recyklovaných textílií. Program si riadia návštevníci, radi Vás však naučíme rôzne techniky a radi sa taktiež inšpirujeme. Dnes sa chceme pustiť do strihania materiálov, plnenia pripravovaného eshopu a produktom z recyklovanej banneroviny. Každý kúsok, ktorý vyrobíte, môže byť buď na eshope, alebo súčasťou pripravovanej výstavy upcyklovanej módy :) Zastavte sa, budeme tu každý deň do štvrtku denne od 17:00 do 22:00 #poprad #fashionrecolution #upcycled #recycling #recyklujkreativne #fashionrevolutionweek #wemadeyourclothes #whomademyclothes

Príspevok, ktorý zdieľa Recyklátor (@recyklujkreativne),reklama


Zdroj: netky BL

Foto:  netky BLNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok