Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
16. apr. 2021Dana
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
01.02.2019 09:25 Ekonomika
Mliekari zo Slovenska budú svoje produkty vyvážať do Číny
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
01.02.2019 09:25 Ekonomika

Mliekari zo Slovenska budú svoje produkty vyvážať do ČínyBRATISLAVA - Slovenským mliekarom sa zrejme otvorí cesta na vývoz slovenských mliečnych produktov do Čínskej ľudovej republiky.


Slovenskí spracovatelia tak získajú možnosť vyvážať najmä sušené mlieko, ako aj ďalšie mliečne výrobky na nový trh. Informoval o tom Slovenský mliekarenský zväz (SMZ) v tlačovej správe. Zväz dodal, že Slovensko je jednou z posledných krajín Európskej únie, ktorá povolenie na vývoz mlieka a mliečnych výrobkov na čínsky trh zatiaľ nemá. Okrem SR chýba už len Chorvátsku, Estónsku, Lotyšsku a Malte.

„Sme veľmi radi, že v decembri 2018 nás navštívili čínski inšpektori. Počas piatich dní navštívili spracovateľské podniky, aj mliečne farmy. Sme teda blízko cieľa a podľa záverečnej diskusie s čínskou delegáciou už nepotrvá dlho, kým sa priradíme ku krajinám, ktoré na čínsky trh mliečne produkty už vyvážať môžu,“ uviedol prezident Slovenského mliekarenského zväzu Stanislav Voskár.

 Susedné Poľsko vyvezie podľa SMZ ročne do Číny výrobky v hodnote 50 mil. eur. V Česku export v uplynulých rokoch narastá a dosahuje asi 1,3 mil. ton mlieka a mliečnych výrobkov ročne. „Samozrejme každá nová možnosť pre predaj je vítaná. Čínsky trh je obrovský a z veľkej miery nenaplnený produktmi tohto segmentu. Vieme, že dopyt z čínskej strany je, chýbajú zatiaľ potrebné povolenia na vývoz,“ vysvetlila marketingová manažérka z mliekarne KOLIBA – Hriňovská mliekareň Jozefína Fekiačová.

Aktuálne je na Slovensku 11 mliekarní, ktoré by o vývoz do Číny mali záujem. „V prvom rade sú to produkty, ktoré sa relatívne ľahko exportujú z hľadiska ich trvanlivosti, teda najmä sušené mlieko. Taktiež by sa na Slovensku mohla znovu obnoviť aj produkcia sušeného mlieka pre dojčenskú výživu. Na export do Číny sú ale vhodné aj výrobky ako konzumné mlieko či jogurty a syry,“ informoval Stanislav Voskár.

 


Pri vhodne zvolenej preprave je možné produkty do Číny dopraviť do 12 až 14 dní. „Slovenský zväz prvovýrobcov mlieka víta prípravu opatrení umožňujúcich vývoz mlieka a mliečnych výrobkov od slovenských spracovateľov mlieka do Číny. Vývoz suroviny zo strany prvovýrobcov mlieka do Číny nie je samozrejme reálny, ale vývoz slovenských mliečnych výrobkov by mohol mať pozitívny dosah aj na zlepšenie stavu v sektore prvovýroby mlieka. Zatiaľ čisto hypoteticky - zvýšený dopyt na trhu po mliečnych výrobkoch by mohol viesť k zvýšeniu produkcie mlieka a k zvýšeniu nákupnej ceny suroviny,“ dodala zo Zväzu prvovýrobcov mlieka Margita Štefániková.

Slovenskí mliekari dúfajú, že na základe efektívnej spolupráce slovenských a čínskych kompetentných úradov ako Štátna veterinárna a potravinová správa, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Veľvyslanectvo SR v ČĽR a Čínska colná správa budú potrebné povolenia na vývoz mlieka a mliečnych výrobkov do Číny udelené do konca júla 2019.
 reklama


Zdroj: SITA, netky IK

Foto:  TASR, PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok