Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
6. mar. 2021Radoslav
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Pribúdajú rozdiely, chudobní hladujú, bohatší nakupujú viac, ako dokážu spotrebovať. Ilustračná fotografia.
Pribúdajú rozdiely, chudobní hladujú, bohatší nakupujú viac, ako dokážu spotrebovať. Ilustračná fotografia.
16.10.2020 16:44 Zahraničie
Mnohí ľudia hladujú. Prispieva aj zbytočná spotreba, ktorá haní svetový deň potravín
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
16.10.2020 16:44 Zahraničie

Mnohí ľudia hladujú. Prispieva aj zbytočná spotreba, ktorá haní svetový deň potravínBrusel - Svetový deň potravín považuje Európska komisia (EK) sa príležitosť opäť zdôrazniť svoju ochotu splniť svoj sľub. Týka sa boja proti hladu v rámci celého sveta.


Veľké výzvy

"Musíme urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme zabránili tomu, aby ľudia zomierali od hladu a aby deti trpeli celoživotnými následkami podvýživy. Čelíme vážnym výzvam, ktoré si vyžadujú globálne úsilie," povedali vo eurokomisár pre krízové riadenie Janez Lenarčič spoločne s eurokomisárkou pre medzinárodné partnerstvá Juttou Urpilainenovou.
 

Upozornenie

Dvihli aj varovný prst, na fakt, že naďalej vo svete trvá potravinová neistota. Dokonca sa vplyvom rôznych vojen a iných konfliktov zvyšuje. Z nepriaznivej situácii v tomto smere negatívne prispieva aj súčasná pandémia.

 

Snaha

Za ostatných šesť rokov EÚ vydala 12,8 miliárd eur na podporu potravinovej a výživovej bezpečnosti, ale aj udržateľného poľnohospodárstva. Peniaze putovali do viac ako 80 štátov.

 

 

Zbytočná spotreba

Pravdou je aj fakt, že veľké množstvo potravín sa v rámci EÚ vyhodí, keďže napríklad legislatíva často neumožňuje tovar po oficiálnom dátume spotreby darovať, hoci mnohé aj potravinové výrobky sú koncipované tak, že sú vhodné na konzumáciu aj po dátume spotreby.

 

Bohatší

Najmä však obyvatelia bohatších krajín, ku ktorým patria aj štáty Európskeho spoločenstva, plytvajú jedlom ako koneční spotrebitelia, to znamená, že si kúpia viacej potravín, než sú schopní sami spotrebovať.

 

Aj zbytočná energia

Potraviny tak nielen zaťažujú životné prostredie minutím energií na zbytočnú výrobu, ale stávajú sa aj odpadom. V snahe znížiť hlad vo svete je preto potrebné každá pomocná ruka, totiž aj zníženie vlastnej spotreby môže výrazne pomôcť.reklama


Zdroj: TASR/Netky Michal Albert

Foto:  Unsplash / YouTubeNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok