Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
18. jan. 2021Bohdana
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
19.12.2017 12:41 Domov
Mobilná aplikácia Vagus SOS má pomôcť ľuďom bez domova
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
19.12.2017 12:41 Domov

Mobilná aplikácia Vagus SOS má pomôcť ľuďom bez domovaBRATISLAVA - Občianske združenie (OZ) Vagus v spolupráci s tímom zo štúdia Appoxide Lab pripravilo pre Bratislavčanov mobilnú aplikáciu Vagus SOS, ktorá bude vďaka podnetom od jej užívateľov prepájať ľudí bez domova s terénnymi sociálnymi pracovníkmi. Aplikácia umožní jednoduchým spôsobom nahlásiť polohu a situáciu človeka, ktorý je bez strechy nad hlavou. TASR o tom informoval projektový riaditeľ OZ Vagus Sergej Kára.


Po zavedení bratislavskej telefonickej linky na pomoc ľudom bez domova 0949/655 555 prichádza Vagus s aplikáciou Vagus SOS, ktorá bežným občanom Bratislavy umožní nahlásiť presnú polohu a doplnkové informácie o ľuďoch bez domova v ich okolí. 

 

"Po ostatnej tuhej zime a desiatkach nami zachránených ľudí sa nám ozval začínajúci tím zo štúdia Appoxide Lab, ktoré nám ponúklo, že takúto aplikáciu v spolupráci s nami vyvinú zdarma. Okamžite sme súhlasili, lebo veríme, že tak budeme môcť pomôcť ešte väčšiemu počtu ľudí na území hlavného mesta," priblížil Kára. OZ Vagus tak nadväzuje na kampaň, prostredníctvom ktorej môže každý pomôcť ľudom bez domova, aby v týchto mrazoch nezamrzli. Súčasťou tejto aplikácie je aj užívateľsky prístupná forma finančnej, ale aj materiálnej a dobrovoľníckej podpory pre OZ Vagus.

 

VIDEO Čo stratila väčšina ľudí bez domova a ako im pomôcť? Prekvapivo, nie sú to len peniaze

 

Terénni sociálni pracovníci v projekte Streetwork, ktorý Vagus prevádzkuje denne, pracujú so stovkami ľudí bez domova na území Bratislavy. Podnety prijaté z aplikácie pracovníci vyhodnotia v čase svojej služby (pondelok až piatok od 9.00 do 21.00 a v sobotu od 17.00 do 21.00 h) do pár minút a ak je situácia daného človeka kritická, dokážu okamžite na dané miesto vyraziť a poskytnúť človeku bez domova krízové poradenstvo, odvoz do nocľahárne alebo teplý čaj, či prikrývku.

 

Aplikácia umožňuje pre akútne situácie aj priamy hovor na linku terénnych pracovníkov, neslúži však ako náhrada za lekársku záchrannú službu. Menej akútne hlásenia budú terénni pracovníci združenia Vagus riešiť postupne. Všetky vyriešené podnety sa následne prostredníctvom hlásenia zobrazia nahlasovateľovi. Zároveň obsahuje aj praktický zoznam všetkých zariadení pre pomoc ľudom bez domova v Bratislave.

 

Aplikáciu chcú jej tvorcovia zdarma ponúknuť aj podobným organizáciám do okolitých domácich alebo európskych miest, s cieľom pomôcť čo najviac ľudom bez domova. V novembri 2016 bolo na území Bratislavy sčítaných minimálne 2064 ľudí bez domova. Odhadovaný počet týchto osôb je však podľa organizácií, ktoré s nimi pracujú, 4000 až 5000.reklama


Zdroj: TASR

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok