Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. apr. 2021Marcel
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Traduje sa, že jednou z príčin, prečo sa život javí tak zložito, je aj zodpovednosť dať prednosť iba jednej zo zoznamu možností.
Traduje sa, že jednou z príčin, prečo sa život javí tak zložito, je aj zodpovednosť dať prednosť iba jednej zo zoznamu možností.
11.08.2020 06:47 Zaujímavosti
Možnosti sú vždy len dve
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
11.08.2020 06:47 Zaujímavosti

Možnosti sú vždy len dveSvet je vraj nesmierne zhovievavý a je aj dosť široký. V jeho šírke sa rozprestiera nekonečne dlhý jedálny lístok, z ktorého si človek deň za dňom pomaly objednáva sústo za sústom.


Áno alebo nie
Traduje sa, že jednou z príčin, prečo sa život javí tak zložito, je aj zodpovednosť dať prednosť iba jednej zo zoznamu možností. Nie je vôbec jednoduché rozhodnúť sa, kadiaľ ísť, čo robiť alebo nerobiť a kam sa zahľadieť.


Verím však v celkom iný svet a všímam si, že možnosti sú vždy len dve. Buď áno, alebo nie. Iste, dá sa polemizovať, že existuje aj možnosť neviem, ale to nie je skutočná voľba. Neviem v sebe nezahŕňa rozhodnutie. Kým sa nevie, nerobí sa nič. Áno alebo nie v sebe, naopak, nesie prísľub akcie.

 


Sobáš sa predsa neuzatvára odpoveďou neviem, ani kúpa sa neuskutočňuje neurčito.
Nie, na zemi neleží nijaká hŕba možností, z ktorých sa dá vyhrabať jedna správna. Nedá sa neustále vracať a hľadať znovu a zas, akoby bolo žitie náhodnou hrou, v ktorej víťazí ten, čo vytiahne pravý a výherný žreb.


Život a smrť
Najväčší pozor by sa malo dávať, ak sa myslí na život ako taký. Dá sa ho prežiť iba dvoma spôsobmi - životom alebo smrťou.


Smrť pritom nemusí byť fyzická a v prípade, o ktorom píšem, ani neberiem do úvahy telesné zomieranie. Pravdou je, že sem a tam sa premáva aj tisíc živých mŕtvol, ktoré sa dobrovoľne uzniesli na tom, že pochovajú všetko dobré, čo by sa im po chodníku priplietlo do výhľadu. Chodiaca mŕtvola je človek, ktorý prežíva lipnutím na minulosti.

 


Je to ten, ktorý stanovený čas dňa márni hnevom.

Je to taký človek, ktorý odmieta šťastie zo strachu z prípadného nešťastia.
Je to ten, čo neverí.


Ježiš a jeho kázeň
Ježiš v rámci služby, ktorú vykonal pred ukrižovaním, predniesol viaceré príhovory nasmerované k počúvajúcemu zástupu. Azda najslávnejšia kázeň je rozsiahla, obsahuje ponaučenia o tom, ako sa má správne modliť, pôstiť, o pokryteckom poukazovaní na nedostatok iného, o tom, čo je najdôležitejšie a pripomenul v nej aj dvojakú voľbu. Ježiš poukázal na existenciu iba dvoch ciest.


Jedna je široká, a hoci by sa mohlo zdať, že sa na nej nachádza tá najpestrejšia pestrofarebnosť, a že je vydláždená šťastím, väčší omyl by snáď ani vzniknúť nemohol. Má veľa zákrut, dá sa po nej pohybovať bez pocitu stiesnenosti a má stále ďalšie a ďalšie dobrodružstvo. Jej koniec je ale úplná a nezvratná záhuba.

 


Druhá cesta je úzka, a zrejme aj preto nepôsobí na pohľad tak atraktívne. Občas je ťažké po nej kráčať a neuchýliť sa z nej, jej koniec je však viac ako hodný akejkoľvek námahy. Vedie totiž k životu a nie k hocijakému, na konci číha život večný.


Ako sa po úzkej ceste dá pohybovať a žiť zmysluplne?
Odpovedal na to Ježiš, keď prehlásil: "Ja som cesta, pravda aj život."reklama


Zdroj: Netky Michaela Mihoková

Foto:  Pexels, UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok