3. júl. 2022Milslav
KK3 Tampere - Kanadskí hokejisti sa tešia z gólu, vľavo český hokejista Matěj Blümel (vľavo) počas semifinálového zápasu Kanada - Česko na 85. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Tampere 28. mája 2022. FOTO TASR/AP
28.05.2022 21:20 Šport
MS v hokeji. Kanaďania deklasovali Česko, Fíni si poradili s USA

TAMPERE – Hokejisti Kanady sa stali druhými finalistami MS vo Fínsku. V semifinálovom dueli zdolali Česko 6:1 a po roku si znovu zahrajú o zlato. Ich súperom v nedeľňajšom finále budú rovnako ako vlani Fíni, ktorí v semifinále zvíťazili nad USA 4:3.

Kanada si z Čechov spravila dobrý deň

Česi viedli 1:0 presilovkovým gólom Davida Krejčího, Kanaďania však v závere prvej časti vyrovnali a ďalšia tretina už patrila im. Počas troch minút strelili tri góly, čím si vypracovali rozhodujúci náskok. V záverečnej časti si ho bez väčších problémov postrážili, pridali ďalšie dva góly a zaručili si postup do finále.

Fíni si poradili s USA

Hokejisti domáceho Fínska sa stali prvými finalistami MS. V sobotňajšom semifinálovom zápase zdolali tím USA 4:3. V nedeľu si zahrajú o zlato proti víťazovi večerného semifinále medzi Kanadou a Českom. Pre Fínsko to bude historicky prvá medaila z domáceho šampionátu a zároveň tretie finále na MS po sebe.

Suomi majú šancu získať počas jednej sezóny olympijské zlato aj triumf na MS. Pre Američanov je prehra s Fínskom už 11. po sebe v semifinále MS.

Po zápase vyhlásili najlepšiu trojicu hráčov z oboch tímov na MS. Z tímu USA sa do najlepšej trojky dostali obranca Seth Jones, brankár Jeremy Swayman a útočník Adam Gaudette. Z fínskeho tímu si ocenenie odniesli útočník Sakari Manninen, obranca Mikko Lehtonen a brankár Jussi Olkinuora.

A post shared by USA Hockey (@usahockey)

Zdroj: Tasr, Netky, Oliver Petho