Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. máj. 2019Urban
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
14.03.2019 11:05 Environetky
Muž si dušu vyliečil záchranou lesa, vysadil dva milióny stromov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
14.03.2019 11:05 Environetky

Muž si dušu vyliečil záchranou lesa, vysadil dva milióny stromovV príbehu brazílskeho novinára môžeme vidieť živý príklad toho, že ak je vôľa, všetko je možné.


Pred takmer tridsiatimi rokmi, v rokoch 1990-1994, zúrila v africkej Rwande krvavá genocída. V tomto období tu bolo zabitých viac ako 800-tisíc ľudí. Išlo o mimoriadne tragickú kapitolu ľudskej histórie, ktorej hrôzy pretrvávajú v mysliach ľudí dodnes.

 

Se­bas­tião Ri­be­iro Sal­gado pôsobil v tomto období ako fotograf a novinár. Bol preto do Rwandy služobne vyslaný, aby tu zdokumentoval strašné dianie. Samozrejme, táto skúsenosť raz a navždy poznačila jeho osobnosť a on sa len veľmi ťažko dostával z traumy, ktorú prežil. Myslel si, že po návrate do rodnej Brazílie, na miesta, kde trávil detstvo, zas nájde sám seba, no i tu ho čakalo nemilé prekvapenie.

 

Deforestation

 

Se­bas­tião vyrastal obklopený prírodou, dažďovým lesom, ktorý prekypoval životom. Po návrate z Afriky však namiesto neho našiel len spustošenú „mŕtvu“ zem. Počas niekoľkých rokov, kedy bol preč, tu došlo k masívnemu výrubu stromov. „Pôda bola rovnako chorá, ako ja. Bola úplne zničená, len 0,5 percenta pôdy bolo pokrytej lesom,“ skonštatoval.

 

Salgadova žena si však zaumienila, že manželovi pomôže, a tak dostala skvelý nápad. Rozhodli sa preto les spoločnými silami obnoviť! Založili organizáciu Instituto Terra a spolu s dobrovoľníkmi začali v roku 1999 opätovne zalesňovať zničené územia. Vysádzali zásadne len také dreviny, ktoré v danej lokalite rástli aj pôvodne.

 

 

Ako čas plynul a stromy rástli, do lesa sa začal vracať život a obnovili sa aj vyschnuté pramene. Rovnako tak to bolo aj so „zlomenou“ Se­bas­tiãovou dušou. Vďaka aktivite, ktorú započal so svojou manželkou znova našiel pokoj.

 

 Do dnešných dní bolo na danom území vysadených už viac ako dva milióny stromov.

 

 

 reklama


reklama


Zdroj: netky IK

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok