Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
12. aug. 2022Darina
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
12.06.2020 09:05 Krimi
Správu o SR o obchodovaní s ľuďmi prerokuje v piatok Výbor zmluvných strán
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
12.06.2020 09:05 Krimi

Správu o SR o obchodovaní s ľuďmi prerokuje v piatok Výbor zmluvných stránBRATISLAVA - Správu o Slovenskej republike, ktorú vypracovala Skupina expertov pre boj proti obchodovaniu s ľuďmi (GRETA) za roky 2016-19, prerokuje v piatok Výbor zmluvných strán.


Ministerstvo vnútra (MV) SR očakáva jej prijatie, ktorými výbor zároveň odporučí slovenským orgánom plniť odporúčania zo správy. To uviedla Michaela Paulenová z tlačového odboru Ministerstva vnútra (MV) SR.

 

Prerokujú aj správu Cypru a Rakúska

MV SR očakávalo závery, ktoré priniesla správa GRETA, skonštatovala Paulenová. Ešte pred jej stredajším (10. 6.) zverejnením ju GRETA na základe návrhu z Rady Európy prerokovala s odborom zahraničných vecí a európskych záležitostí MV SR. Následne ju rezort aj potvrdil.

 

O všetkých krokoch bol informovaný aj štátny tajomník MV SR Lukáš Kyselica, ktorý je národným koordinátorom pre oblasť boja proti obchodovaniu s ľuďmi.

 

Na piatkovom zasadnutí Výboru zmluvných strán očakáva MV SR prijatie správy. "Dôležité sú najmä odporúčania hodnotiaceho mechanizmu pre Slovenskú republiku v boji proti obchodovaniu s ľuďmi, ktoré by sme mali plniť," dodala Paulenová s tým, že na zasadnutí budú aj predstavitelia SR. Okrem slovenskej správy sa prerokuje aj správa Rakúska a Cypru.

 

 

Týka sa to aj utečencov

Zo správy GRETA vyplýva, že Slovensko by malo obetiam obchodovania s ľuďmi zlepšiť prístup k spravodlivosti, zaistiť im odškodnenie a voči obchodníkom s ľuďmi zaviesť prísne sankcie.

 

Správa vyzýva tiež slovenské orgány, aby stanovili lehotu na zotavenie a premyslenie, ak existujú dôvody domnievať sa, že osoba sa stala obeťou obchodovania s ľuďmi. Podľa GRETA slovenské orgány musia venovať väčšiu pozornosť aj odhaľovaniu obetí obchodovania medzi žiadateľmi o azyl a osobami umiestnenými v utečeneckých centrách, ako aj monitorovaniu agentúr dočasného zamestnávania, ktoré umožňujú pracovný nábor cudzincov.

 

 

Väčšinou sú to ženy

Rada Európy pripomenula, že Slovensko je predovšetkým krajinou pôvodu a tranzitu obetí obchodovania s ľuďmi. V sledovanom období identifikovali 225 možných obetí obchodovania, z ktorých 55 percent boli ženy.

 

GRETA je zodpovedná za hodnotenie vykonávania Dohovoru Rady Európy o boji proti obchodovaniu s ľuďmi v krajinách, ktoré ho ratifikovali. Druhým pilierom monitorovacieho mechanizmu je Výbor zmluvných strán, ktorý môže prijímať odporúčania adresované dotknutej krajine.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok