Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
21. apr. 2021Ervín
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
08.03.2021 09:01 Ekonomika
Mzdové rozdiely na Slovensku pretrvávajú. Ženy stále zarábajú až o štvrtinu menej peňazí ako muži
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
08.03.2021 09:01 Ekonomika

Mzdové rozdiely na Slovensku pretrvávajú. Ženy stále zarábajú až o štvrtinu menej peňazí ako mužiBRATISLAVA - Ženy majú na výplatnej páske stále o štvrtinu menej ako muži. Štatistiky ukazujú, že rozdiel medzi pracujúcim Slovákom a Slovenkou je najmä v plate.


Priemerný plat ženy aj so všetkými finančnými odmenami, prémiami a bonusmi predstavuje 1230 eur v hrubom. Muž podľa portálu Platy.sk zarobí o takmer štvrtinu viac

 

V tlačovej správe na to upozornila PR manažérka Nikola Richterová zo spoločnosti Profesia s tým, že zo spoločnej analýzy portálov Platy.sk a Profesia.sk vyplýva, že za mzdovou nerovnomernosťou je hneď niekoľko príčin.

 

Menej platené pozície

„Jednou z nich sú aj iné pracovné preferencie. Na Slovensku máme odvetvia, v ktorých vidíme prevahu jedného pohlavia. Pri ženách sú to sektory ako zdravotníctvo a sociálna starostlivosť, administratíva či ekonomika, financie a účtovníctvo,“ uviedla Richterová.

 

 

Ako dodala, v reakciách na pracovné ponuky od mužov dominujú telekomunikácie, elektrotechnika a energetika a strojárstvo.

 

Na Slovensku je dlhodobo pozorovateľné, že v sektoroch, kde dominujú ženy, sú platy v priemere nižšie. „Na pozíciách, ktoré vyplnili iba muži, vidíme vyššie priemerné platy ako pri profesiách, ktoré označovali za svoje zamestnanie iba ženy,“ doplnila Richterová.

 

Problémom je materská dovolenka
Zdravotníctvo a sociálna práca, školstvo, ale aj ďalšie odvetvia, v ktorých dominujú ženy, nie sú všade ohodnotené podpriemerne.

 

„Tieto sektory majú v mnohých krajinách Európy lepšie spoločenské a mzdové zaradenie, ako je to u nás na Slovensku,“ podotkla.

 

 

Ďalším z faktorov, ktoré majú vplyv na platové rozdiely medzi ženami a mužmi, je materská dovolenka. „V našej krajine je starostlivosť o novorodené dieťa takmer vždy na matke. Kým ženy sú niekoľko rokov na materskej dovolenke, ich mužskí kolegovia naberajú v pracovnom živote skúsenosti, s čím často súvisí aj platový progres,“ ozrejmila Richterová.

 

Ženy si pýtajú menej peňazí
Ďalším dôležitým dôvodom podľa analýzy, ktorý často súvisí s predošlými spomínanými faktormi, je tiež skutočnosť, že ženy si často už na pracovných pohovoroch pýtajú menej peňazí. Dôvodom môže byť nižšia iniciatíva.

 

„Sú prípady, kedy ženy samy často za živiteľa rodiny považujú muža. Zároveň sa však stretávame s tým, že ženy majú často na trhu práce aj vďaka historickým označovaniam menej sebavedomia a platové vyjednávanie im robí väčší problém. Dôležitým faktom je zároveň aj slovenský fakt, že keď idú ženy do platového vyjednávania, musia vyjednávať s mužským manažérom,“ podotkla Richterová.

 

Priepastné mzdové rozdiely
Dáta portálu Platy.sk potvrdzujú, že medzi ženami a mužmi sú na Slovensku mzdové rozdiely aj na rovnakých pozíciách.

 

V roku 2020 zarábali manažérky reklamačného oddelenia v priemere 1439 eur v hrubom. Muži na tejto pozícii zarobili oproti ženám o vyše tretinu viac.

 

 

Veľké rozdiely možno vidieť aj pri pozíciách HR koordinátor/ka, šéfredaktor/ka či dokladač/ka tovaru. Analýza sa pozrela aj na to, ako sa vyvíja záujem žien o pracovné ponuky v dvoch sektoroch s najvyššími platmi.

 

V informačných technológiách aj vo vrcholovom manažmente dominujú muži. Prvé dva mesiace tohto roka priniesli jemný nárast v záujme uchádzačiek o informačné technológie.

 

Kým v roku 2020 tvorili ženy spomedzi kandidátov o IT pozície 16,8 percenta, počas januára a februára tento podiel stúpol o štyri percentá.
 reklama


Zdroj: SITA/Netky Katarína Žáková

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok