Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
11. júl. 2020Milota
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
21.10.2010 07:13 Kultúra
Na pódiu sa zišlo osemdesiat hráčov z piatich európskych orchestrov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
21.10.2010 07:13 Kultúra

Na pódiu sa zišlo osemdesiat hráčov z piatich európskych orchestrov
Osemdesiat hráčov z piatich európskych orchestrov sa dnes večer predstavilo žilinskému publiku na pódiu Domu odborov. Spoločne zahrali Šeherezádu Nikolaja Rímskeho Korsakova a výber z cyklu Má vlast od Bedřicha Smetanu.
Riaditeľ Štátneho komorného orchestra (ŠKO) Žilina Vladimír Šalaga pre TASR uviedol, že koncert sa neuskutočnil na “domovskom” pódiu orchestra v Dome umenia Fatra z priestorových dôvodov. “Zvolili sme program, ktorý je obzvlášť pre Žilinu veľmi vzácny, keďže tu neexistuje veľký symfonický orchester. Šeherezáda a Má vlast sa v Žiline nikdy nehrali a ani v budúcnosti sa zrejme hrať nebudú. Preto sme využili príležitosť dať dokopy orchester zložený z viacerých iných orchestrov, aby sme mohli tieto diela Žilinčanom predstaviť. Rovnaký program bude vo štvrtok v Zlíne a v piatok v Katoviciach,” informoval Šalaga.
Projekt, v rámci ktorého sa na jednom pódiu stretli hráči Orchestre de Picardie Amiens (Francúzsko), Sliezskej Filharmonie Katowice (Poľsko), RTV Ljubljana (Slovinsko), Filharmónie Bohuslava Martinů Zlín (Česká republika) a ŠKO Žilina považuje Šalaga za užitočný. „S podporou Európskej komisie získavame z prvej ruky skúsenosti od vyspelejších orchestrov alebo orchestrov, ktoré majú trochu iné skúsenosti než my. Navzájom si vieme obohatiť manažmenty o skúsenosti, hráči získavajú poznatky z práce v iných orchestroch. Dnešný koncert je dokladom toho, že sa dá v Európe dobre spolupracovať,” dodal.
Hlavným cieľom je podľa riaditeľa ŠKO Žilina rozvinúť spoluprácu, ktorá by mala pokračovať aj po skončení projektu. “Získať určité skúsenosti vzájomným odovzdávaním informácií ako mal orchester čo najlepšie fungovať. Ako by mali hráči byť schopní cestovať, pretože mobilita je jednou z dôležitých súčastí života hudobníkov a snažíme sa aj o to, aby hudba krajín, ktoré sú do projektu zapojené sa dostala za hranice svojich štátov. Čiže podporujeme vznik nových skladieb, ktoré v rámci projektu uvádzajú všetky orchestre,” uzatvoril Šalaga.

Zdroj: TASRreklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok