Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. apr. 2021Jela
BratislavaBratislava 13°
Biblia
TV program
Moje Netky
Univerzita Komenského Bratislava.
Univerzita Komenského Bratislava.
05.03.2021 18:56 Domov
Na rezorte školstva zasadli experti, budú riešiť kritizovanú novelu zákona o vysokých školách
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
05.03.2021 18:56 Domov

Na rezorte školstva zasadli experti, budú riešiť kritizovanú novelu zákona o vysokých školáchBRATISLAVA - Na ministerstve školstva zasadla expertná skupina k novele zákona o vysokých školách. Tvoria ju zástupcovia vysokých škôl a ich reprezentácií. Rezort v oblasti vysokého školstva navrhuje zmeny ako financovanie vysokých škôl podľa skutočného výkonu, výkonnostné zmluvy, funkčné miesta docentov a profesorov či skrátenie externého štúdia. V


Skupinu tvoria zástupcovia Slovenskej rektorskej konferencie, Rady vysokých škôl, Študentskej rady vysokých škôl, Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku, Klubu dekanov fakúlt vysokých škôl SR ako aj zástupcovia ministerstva.

 

Rezort školstva v pripravovanej novele zákona o vysokých školách navrhuje okrem úprav v systéme riadenia aj ďalšie zmeny. "Navrhujeme napríklad financovanie vysokých škôl podľa ich skutočnej aktivity, výkonnostné zmluvy, funkčné miesta docentov a profesorov či skrátenie externého štúdia na päť rokov," priblížil štátny tajomník ministerstva školstva Ľudovít Paulis.

 

 

Obsadzovanie postov 
Ministerstvo by tiež chcelo zaviesť takzvané funkčné miesta docentov a profesorov. Znamená to, že tieto posty sa budú obsadzovať po vzore najlepších zahraničných univerzít, teda podľa reálnych výsledkov, publikačnej a výskumnej aktivity kandidáta.

V súvislosti so zverejneným návrhom novely vyhlásil ako prvý štrajkovú pohotovosť Akademický senát Trnavskej univerzity v Trnave, a to 26. februára. Predsedníčka Akademického senátu Trnavskej univerzity Katarína Karabová uviedla, že tento návrh zásadným spôsobom dehonestuje charakter vysokého školstva na Slovensku.

 

 

Následne začiatkom týždňa v pondelok 1. marca vstúpila Univerzita Komenského (UK) v Bratislave do protestu proti politizácii verejných vysokých škôl. K jej protestu sa pridala aj Univerzita Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici, Slovenská technická univerzita (STU) v Bratislave či Prešovská univerzita v Prešove.

 

K novele sa vyjadrilo viac ako desať ďalších vysokých škôl. Medzi nimi napríklad Technická univerzita (TUKE) vo a Univerzita Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach či Akadémia umení v Banskej Bystrici.
 

 

Cieľ 
Rada vysokých škôl žiada, aby rezort školstva vypracoval legislatívne návrhy v oblasti vysokého školstva v spolupráci so všetkými reprezentáciami vysokých škôl v zmysle zákona o vysokých školách a v súlade s programovým vyhlásením vlády.
 reklama


Zdroj: SITA/Netky Lukáš Čief

Foto:  Facebook, PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok