Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
11. júl. 2020Milota
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
08.10.2010 12:08 Zaujímavosti
Na rodičovské príspevky pôjde na budúci rok až 350 miliónov eur
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
08.10.2010 12:08 Zaujímavosti

Na rodičovské príspevky pôjde na budúci rok až 350 miliónov eur
Súčasná vláda napriek avizovanému šetreniu podľa šéfa Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR Jozefa Mihála navýši v štátnom rozpočte na rok 2011 sumu určenú na rodičovské príspevky o 79 miliónov eur až na 350 miliónov eur.
"Je to v súlade s predvolebnými sľubmi a Programovým vyhlásením vlády SR o väčšej podpore rodiny," uviedol dnes Mihál na tlačovej besede v Bratislave.
Upozornil na zásadný rozdiel medzi tzv. materskou a rodičovským príspevkom. "Materská je peňažné plnenie, ktoré poskytuje Sociálna poisťovňa počas 28 respektíve 37 týždňov z nemocenského poistenia na báze zásluhovosti."
Rodičovský príspevok je na druhej strane podľa Mihála štátna sociálna dávka. "U nej neplatí princíp zásluhovosti," spresnil. Pripomenul, že vláda schválila 22. septembra 2010 návrh novely zákona o rodičovskom príspevku s tým, že od januára budúceho roka sa má zrušiť podmienka, že rodič nesmie pracovať a zároveň poberať vyššiu sumu príspevku.
V súčasnom zákone o rodičovskom príspevku treba podľa Mihála určite urobiť dve zmeny: "Po prvé, treba odstrániť nezmyselný zákaz vykonávať zárobkovú činnosť počas poberania rodičovského príspevku. Po druhé, treba zaviesť rodičovský príspevok v jednotnej výške pre všetkých poberateľov," povedal.
"Každý rodič, ktorý poberá rodičovský príspevok, bude môcť pracovať. Je pritom jedno, či bude pracovať na pracovnú zmluvu, je jedno, či bude pracovať na čiastočný úväzok, na dohodu, na živnosť alebo slobodné povolanie," objasnil.
"V budúcnosti, keď sa zlepší finančná situácia štátu, keď skonsolidujeme verejné financie, budeme materskú dovolenku predlžovať a zároveň budeme zvyšovať výšku tejto náhrady," informoval.
To, že vláda na rodičovský pridala 79 miliónov eur napriek všetkým rozpočtovým problémom, to je podľa Mihála "jasný signál, ako to myslíme s podporou rodín".

Zdroj: TASRreklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok