Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
18. máj. 2022Viola
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Správa vo fľaši bola napísaná na dvoch zvitkoch pergamenu v stredovekej latinčine.
Správa vo fľaši bola napísaná na dvoch zvitkoch pergamenu v stredovekej latinčine.
14.07.2021 20:47 Domov
Na Slovensku bol objavený unikátny archeologický nález
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
14.07.2021 20:47 Domov

Na Slovensku bol objavený unikátny archeologický nálezKEŽMAROK - Vo vežičke budovy kežmarskej Reduty našli pri jej rekonštrukcii historický odkaz v sklenenej fľaši.


Podľa vedúceho oddelenia rozvoja mesta a výstavby Teodor Štubňa v nej boli uložené artefakty na pergamenovom papieri napísané v latinčine a doplnené kresbou. O vzácnom náleze už informovali pamiatkový úrad aj riaditeľku miestneho múzea, chcú ho nechať preložiť a uchovať pre budúce generácie.

 


Vo fľaši sa nachádzali dva pergameny. "Na jednom je zobrazená historická rytina mesta Kežmarokz roku 1814 a vyobrazuje, ako mesto vyzeralo pred viac ako 200 rokmi, a tiež pohľad na Tatry a ich vtedajšie zalesnenie. Na zadnej strane sú v latinčine buď mená zhotoviteľov alebo tých, ktorí sa podieľali na rekonštrukcii," priblížil primátor mesta Ján Ferenčák.

 

Druhý pergamen obsahuje podľa jeho slov menný zoznam. "Po bližšom preskúmaní uvidíme, či sú to mená vtedajších senátorov, ľudí, čo sa podieľali na rekonštrukcii, alebo významných občanov, ktorí prispeli na rekonštrukciu finančne," dodal.

 


S rekonštrukciou národnej kultúrnej pamiatky zo 17. storočia sa začalo koncom marca tohto roka. Na jej obnovu ide 383-tisíc eur. Mesto získalo na tento projekt nenávratný finančný príspevok z Ministerstva kultúry SR v rámci programu Obnov si svoj dom. Spolufinancovanie samosprávy je vo výške približne 20-tisíc eur.

Projekt počíta okrem iného s obnovou fasády, výmenou dverí a okien, kompletnou výmenou strešnej krytiny a poškodených častí krovu. Súčasťou fasády je nástenná maľba, ktorá si vyžaduje reštaurátorský prieskum a následné reštaurátorské opravy. Obnovený bude aj vnútorný dvor, ktorý bude následne prístupný verejnosti a bude slúžiť pre účely expozície. Práce by mali trvať viac ako rok.

 


Reduta bola za národnú kultúrnu pamiatku vyhlásená v roku 1981, nachádza sa v mestskej pamiatkovej rezervácii. Ide o pôvodne renesančnú budovu zo 17. storočia, ktorú v roku 1818 prestavali v klasicistickom slohu na redutu.
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky LC

Foto:  Facebook/Mesto Kežmarok - oficiálna stránka/Popradské správyNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok