Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
24. okt. 2020Kvetoslava
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
02.09.2020 13:39 Kultúra
Na Slovensku chýba systematické hodnotenie kvality umeleckého vzdelávania
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
02.09.2020 13:39 Kultúra

Na Slovensku chýba systematické hodnotenie kvality umeleckého vzdelávaniaBRATISLAVA – Na Slovensku chýba systematické hodnotenie kvality umeleckého vzdelávania na všetkých stupňoch. Meranie výsledkov umeleckého vzdelávania v súčasnosti vecne prináleží do pôsobnosti rezortu školstva.


Umelecké vysoké školy a akadémie sú pre svoje špecifiká málokedy sledované v medzinárodných rankingoch univerzít, kde je ťažiskom výskumná činnosť. 

 

Vyplýva to z Revízie výdavkov na kultúru, ktorú pripravil Inštitút kultúrnej politiky v spolupráci s Útvarom hodnoty za peniaze.


QS World University Ranking v kategórii Performing Arts (scénické umenie) vyhodnocuje povesť inštitúcie medzi akademikmi a medzi zamestnávateľmi, nie publikačnú činnosť.

 

Analytici konštatujú, že Slovensko sa v stovke najlepších neumiestnilo. Podľa nich je otázne, či boli slovenské školy do hodnotenia zaradené.

 


Určitým indikátorom je atraktivita školy pre študujúcich zo zahraničia. V roku 2019 mali hudobné odbory vysokých škôl 23 percent študentov s iným ako slovenským občianstvom, pričom priemer verejných vysokých škôl bol 4,7 percenta.

 

Z revízie ďalej vyplýva, že v Rakúsku v roku 2018 študovalo na umeleckých vysokých školách 48,3 percenta cudzincov. Priemer verejných vysokých škôl bol 26,4 percenta.

 


Rankingy stredných škôl spravidla nezahŕňajú konzervatóriá, ktorých je 18, alebo porovnávajú len výsledky žiakov vo všeobecných predmetoch ako slovenských jazyk.

 

Revízia upozorňuje, že o kvalite umeleckého vzdelávania na úrovni základných a základných umeleckých škôl je ešte menej informácií.

Podľa analytikov je však hodnotenie umeleckých predmetov a odborov výzvou v každej krajine. Existujú ale národné a minimálne pri stredoškolskom hudobnom vzdelávaní aj medzinárodné štandardy, ktoré by takéto hodnotenie umožnili.

 

Analytici zároveň upozornili, že je potrebné prijať a pravidelne vyhodnocovať štandardy umeleckého vzdelávania na konzervatóriách.
 reklama


Zdroj: SITA/Netky Barbora Lucivjanska

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok