Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. nov. 2021Henrieta
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
11.01.2018 13:33 Ekonomika
Na Slovensku je 69 centier podnikových služieb, priemerná mzda v nich je 1730 €
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
11.01.2018 13:33 Ekonomika

Na Slovensku je 69 centier podnikových služieb, priemerná mzda v nich je 1730 €BRATISLAVA - Rezort hospodárstva evidoval ku koncu novembra tohto roku na Slovensku vyše 60 spoločností vykonávajúcich podnikové služby.


Ide o pracoviská nadnárodných spoločností, ktoré napríklad zostavujú konsolidované finančné uzávierky,  vypracovávajú podklady pre svetové burzy, pripravujú predikcie hotovosti (cash forecasting) či hodnotia poistné riziká.

 

Ministerstvo hospodárstva (MH) SR o tom informovalo v materiáli Informácia o plnení opatrení vyplývajúcich z Koncepcie podpory centier podnikových služieb na Slovensku, ktorý v stredu vzal na vedomie vládny kabinet.

 

"Vďaka príchodu nových investorov, expanziám existujúcich centier a po dôkladnom získaní štatistík eviduje MH SR k 30. novembru 2017 celkovo 63 spoločností vykonávajúcich podnikové služby, ktoré majú na Slovensku otvorených 69 pobočiek, ktoré je možné označiť za centrá podnikových služieb," spresnil rezort hospodárstva vo vládnom materiáli.

 

Pritom v roku 2015 evidovalo MH SR 36 centier podnikových služieb, ktoré mali na Slovensku otvorených 42 pobočiek.

 

Popri náraste počtu centier v Bratislave a Košiciach vznikajú centrá aj v iných mestách, okrem krajských a univerzitných miest (Trnava, Prešov, Zvolen) sú to aj menšie mestá, v ktorých má spravidla zahraničný investor existujúcu výrobnú prevádzku, ktorú rozšíri o poskytovanie vnútropodnikových služieb, napríklad o finančné alebo účtovné aktivity. "Prítomnosť centier v regiónoch je dôležitá z pohľadu stabilizácie pôsobenia zahraničných investorov na Slovensku, ako aj vytvárania pracovných príležitostí," zdôraznilo MH SR.

 

Pod sektor podnikových služieb je podľa ministerstva možné zahrnúť pobočky najmä zahraničných spoločností, ktoré vykonávajú vnútropodnikové služby pre svoje materské a sesterské spoločnosti alebo pre tretie strany, a to v oblasti financií, informačných technológií, podpory ľudských zdrojov, marketingu, služieb zákazníkom, nákupu, predaja a iných.

 

"Sektor rastie aj z pohľadu zamestnanosti. Ku koncu roka 2015 evidovala Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) takmer 30 000 zamestnancov pracujúcich v tomto sektore. Podľa údajov MH SR a SARIO k 30. novembru 2017 zamestnáva 63 centier podnikových služieb 35 800 zamestnancov, čo predstavuje nárast o 19,3 %," priblížil rezort hospodárstva.

 

Dôvodom príchodu centier na Slovensko boli podľa MH SR v minulosti predovšetkým nízke mzdové a prevádzkové náklady. Dnes za hlavnú konkurenčnú výhodu Slovenska považujú centrá najmä kvalifikovanosť a flexibilitu pracovnej sily, ako aj interne vybudované know-how a skúsenosti.

 

Priemerná mzda bola v roku 2015 na úrovni 1660 eur, podľa štatistík Americkej obchodnej komory priemerná mzda za rok 2017 dosahuje 1730 eur. Centrá v Bratislave a Košiciach reagujú na nedostatok pracovnej sily a zvyšujúcu sa konkurenciu poskytovaním príplatkov za prácu vo vybraných cudzích jazykoch, jazykové kombinácie, zahraničný pracovný čas a ďalšie. Stabilný zostáva podiel zahraničných zamestnancov, a to 11 % v roku 2015, ako aj v roku 2017.

 

Nárast priemernej mzdy súvisí podľa MH SR aj so zmenou charakteru poskytovaných služieb. V minulosti vykonávali centrá najmä transakčné aktivity, medzi nimi napríklad spracovávanie faktúr, zaznamenávanie účtovných operácií, evidenciu klientov a iného. Aktivity centier sa postupne menia z transakčných na analytické. Ako bolo uvedené, centrá zo Slovenska napríklad zostavujú konsolidované uzávierky celosvetových skupín (materská firma centra, prípadne sesterské a dcérske firmy), vypracovávajú podklady pre svetové burzy, pripravujú predikcie hotovosti (cash forecasting) či hodnotia poistné riziká. Z hľadiska dodržiavania štandardov (compliance) sú centrá na Slovensku v rámci celosvetových skupín hodnotené veľmi pozitívne.

 

"Sektor má potenciál ďalej sa rozvíjať. V najbližšom období možno očakávať postupné prejavovanie sa vplyvov odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ, čo môže znamenať presun aktivít v oblasti finančných a administratívnych služieb do iných európskych krajín. Druhým významným aspektom je účinnosť Všeobecného nariadenia o ochrane údajov od mája 2018, ktoré stanovuje povinnosť uchovávať a spracovávať osobné údaje občanov EÚ lokálne, teda v členských štátoch Únie. Ďalej sa vzhľadom na výhody centralizácie poskytovania vnútropodnikových služieb očakáva nárast činností aj v oblasti dátovej a kybernetickej bezpečnosti, práva, marketingu, logistiky, bankových a poistných procesov," dodal v materiáli rezort hospodárstva.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky - JF, TA

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok