Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
23. máj. 2022Želmíra
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Eduard Heger
Eduard Heger
26.01.2022 18:05 Koronavirus
Na Slovensku môžu zaviesť povinné očkovanie!
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
26.01.2022 18:05 Koronavirus

Na Slovensku môžu zaviesť povinné očkovanie!BRATISLAVA - Vyplýva to z analýzy rezortov spravodlivosti a zdravotníctva. Premiér Eduard Heger (OĽaNO) pred rokovaním vlády uviedol, že o zavedení povinného očkovania na ochorenie COVID-19 budú uvažovať vtedy, ak sa objaví nový koronavírusový variant, ktorý by dostával ľudí do nemocníc.


Tvrdí, že povinné očkovanie na ochorenie COVID-19 je legitímnym nástrojom štátu s cieľom ochrany verejného zdravia. „V analýze sa jasne uvádza, že vakcíny používané proti COVID-19 sú bezpečné, zabraňujú šíreniu ochorenia, znižujú riziko hospitalizácie a taktiež riziko následného úmrtia. Benefity vakcinácie sú preukázateľné,“ skonštatoval predseda vlády.

 

 

Povinné očkovanie by mohli zaviesť štyrmi spôsobmi. Mohli by novelizovať vyhlášku Ministerstva zdravotníctva SR alebo vyhlášku hygienikov. Taktiež by mohli novelizovať zákon o ochrane verejného zdravia. Štvrtým spôsobom je prijatie samostatného zákona o zavedení povinného očkovania, priblížil Heger.

 

Prečítajte si tiež: Čo urobí Slovensko s nevyužitými vakcínami?

 

Poznamenal, že povinné očkovanie začal riešiť v čase, keď na Slovensku „silno úradoval“ variant delta a nemocnice zaplňovali ľudia vo veku 60+. Slovensko zatiaľ nemá dostatočné dáta v súvislosti so zaplňovaní nemocníc pri variante omikron. „Preto je dôležité, aby sme počkali na doznenie tejto vlny,“ podotkol premiér.

 

 

Poukazuje, že omikron sa šíri rýchlo a u nezaočkovaných je o 25 percent nižšie riziko hospitalizácie. Dôležité bude sledovanie a vyhodnocovanie dát v súvislosti s omikronom.

 

Heger deklaroval, že vláda zverejní analýzu o povinnom očkovaní. V zmysle schváleného uznesenia vlády sa mala zaoberať možnosťami zavedenia povinného očkovania proti ochoreniu COVID-19 a možnosti obmedzenia úhrady z verejného zdravotného poistenia za zdravotnú starostlivosť poskytnutú osobe, ktorá sa rozhodla dobrovoľne sa nezaočkovať.

 

K téme: Lengvarský varuje pred vlnou variantu omikron. Čo nás čaká?

 

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) nepovažuje za vhodné ani rozumné tlačiť ľudí do povinného očkovania v čase silnejúceho variantu omikron. Chce si počkať na odznenie variantu medzi nakazenými a na následný vývoj. „Keď však bude treba, preberiem povinné očkovanie na svoje plecia,“ dodal po rokovaní vlády minister.

 

 

Zo zverejnenej analýzy vyplýva, že inštitút povinného očkovania je legitímnym nástrojom štátu, ktorý vedie k ochrane verejného zdravia. Opatrenie je však možné aplikovať, len ak to bude primerané a účelné. Pozitíva povinného očkovania podľa analýzy prevažujú nad negatívami.

 

Povinnosť sa podľa dokumentu nemá týkať tých, ktorí sa nemôžu dať očkovať zo zdravotných dôvodov a tých, ktorí nemajú dostatočnú imunitu. „Takéto osoby nie sú rizikom pre verejné zdravie a prevažuje tu individuálna ochrana ich zdravia a telesnej integrity,“ vysvetľujú v analýze.

 

Možno vás zaujme: Klinické príznaky ochorenia COVID-19 sa rozšírili

 

Právna úprava povinného očkovania proti ochoreniu COVID-19 by musela riešiť otázky odškodňovania či slobodu výberu vakcíny.

 

 

Pri otázke možnosti obmedzenia úhrady z verejného zdravotného poistenia za zdravotnú starostlivosť poskytnutú osobe, ktorá sa dobrovoľne rozhodla nedať sa nezaočkovať, analýza konštatuje, že výška a podmienky prípadnej finančnej spoluúčasti na liečbe ochorenia COVID-19 by mali byť nastavené tak, aby nedošlo k odopretiu zdravotnej starostlivosti pre neočkovaných a bez prekonania ochorenia.

 

„Za ústavne udržateľnú by tak bolo možné považovať kombináciu percentuálneho určenia sadzby spoluúčasti so súčasným určením maximálnej výšky spoluúčasti napríklad pod hranicou životného minima pre jednu dospelú osobu,“ navrhujú v analýze.

 

Viac o koronavíruse: Domáca karanténa bude kratšia!

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Dedík

Foto:  TASR, UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok