Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
1. jún. 2020Žaneta
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
26.07.2018 13:35 Domov
Na Slovensku pribudlo špeciálne pracovisko pre kostné ochorenia detí
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
26.07.2018 13:35 Domov

Na Slovensku pribudlo špeciálne pracovisko pre kostné ochorenia detíBRATISLAVA – V Národnom ústave detských chorôb (NÚDCH) pribudlo nové pracovisko pre deti s problémami kostí. Osteologické pracovisko pre deti na Slovensku, ktoré doteraz podľa expertov chýbalo, poskytne malým pacientom s poruchami kostného metabolizmu komplexnú zdravotnú starostlivosť. Všetky vyšetrenia a terapiu vedenú odborníkmi bude možné nájsť pod jednou strechou.


"Využili sme príležitosť, ktorá sa objavila pri poskytovaní komplexnej liečebno-preventívnej starostlivosti o deti, a začali sme sa zaoberať problematikou kostného zdravia. Spolupracovali sme s osteológmi pre dospelých, s osteologickým centrom V. internej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského (LF UK) pod vedením pána profesora Payera," uviedla Ľudmila Podracká, prednostka Detskej kliniky LF UK a NÚDCH.

 

Vzniku nového pracoviska v NÚDCH predchádzalo vytvorenie Osteopedu – skupiny odborníkov pre detskú osteológiu, ktorí sa v rámci svojej špecializácie zaoberajú poruchami metabolizmu kostí a kostnými ochoreniami. Lekári od januára tohto roka vyšetrili denzitu kostného minerálu viac ako 230 malým pacientom. "Cieľom Osteopedu je nielen zabezpečovať diagnostickú starostlivosť, ale poskytnúť aj nové možnosti a inovatívnu liečbu, čo nie je možné bez multidisciplinárnej spolupráce. Ďalšou úlohou je aj prevencia kostného zdravia v pediatrickej populácii, čiže sa snažíme aj o osvetu," uviedla Podracká.

 

Generálny riaditeľ NÚDCH Ladislav Kužela pripomenul, že prevenciu zdravých kostí môže zabezpečiť dostatočný prísun fosforu a vitamínu D. Spolu s Podrackou sa zhodujú, že pohyb na čerstvom vzduchu je pre deti mimoriadne potrebný. Kostné zdravie lekári sledujú u detí všetkých vekových kategórií vrátane predčasne narodených detí, u ktorých sa denzitometrické vyšetrenie robí na princípe ultrazvuku.

 

"Nikto z nás nevyrastal tak, že sedel pri počítači. Väčšina z nás behala, bicyklovali sme sa a plávali sme. Mali by sme deťom vrátiť späť zdravý pohyb, ktorý patrí k ich veku. Kosť a sval sú ako brat a sestra, jeden druhého podporujú v tom, aby sa správne vyvinuli. Ak chýba pohyb v detskom veku, kosť sa nezloží tak správne, čo má za následok poruchu v dospelosti. Kedysi v školách nechýbali mliečne dni. Dnes máme problém, aby deti vôbec vypili pohár mlieka. Vápnik deťom chýba," varuje Kužela. Centrum je podľa neho vytvorené práve pre deti, ktorým sa takouto formou dá pomôcť.

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok