Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. sep. 2020Václav
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
22.06.2018 11:32 Domov
VIDEO Na Slovensku pribudne 150 km cyklociest
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
22.06.2018 11:32 Domov

VIDEO Na Slovensku pribudne 150 km cyklociestBRATISLAVA – Vyše 150 kilometrov cyklociest pribudne v blízkej budúcnosti na Slovensku vďaka európskemu programu rozvoja nemotorovej dopravy. Pribudnú aj parkovacie domy a požičovne bicyklov. Ako dnes informovala ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná, program s rozpočtom takmer 82 miliónov eur agrorezort spustil v roku 2016.


Doteraz samosprávy predložili 87 cyklistických projektov, z ktorých ministerstvo pôdohospodárstva schválilo 63 za viac ako 30 miliónov eur. Okrem budovania nových a opravy starých cyklociest je možné žiadať financie aj na cyklistickú infraštruktúru. Trnava napríklad vybuduje automatický parkovací dom pre bicykle a v Košiciach vznikne systém zdieľania bicyklov. Niektoré projekty sú už hotové, ďalšie sú v štádiu prípravy alebo realizácie. Ministerstvo už vyhlásilo ďalšiu výzvu, v ktorej je k dispozícii ďalších asi 30 miliónov eur.

„Cyklodoprava zlepšuje nielen pohyb a zdravie občanov, ale aj priestor a životné prostredie v mestách,“ vyhlásila Matečná. Podľa národného cyklokoordinátora Petra Klučku si čoraz viac ľudí uvedomuje prospešnosť cyklodopravy a nevyhnutnosť znižovania individuálnej automobilovej dopravy. Po ukončení projektu bude podľa neho na Slovensku vyše 300 kilometrov cyklociest. Okrem toho je na Slovensku asi 15-tisíc kilometrov cykloturistických trás.

Oprávnenými žiadateľmi o financie na nemotorovú dopravu sú obce, samosprávne kraje, mimovládne organizácie a subjekty poskytujúce dopravné služby. Prostriedky môžu použiť na rekonštrukciu a výstavbu cyklociest a ďalšej infraštruktúry, propagáciu cyklistickej dopravy, ale aj na takzvané upokojovanie dopravy, napríklad budovanie peších zón.

 reklama


Zdroj: SITA

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok